KAD NARASTEM BIT ĆU...
Obavijesti, upute i savjeti o izboru zanimanja/srednje škole
Kraj osnovne škole i odlazak u srednju školu važan je događaj u životu učenika i njegove obitelji. Odabir škole, a time često i izbor budućeg zanimanja, jedna je od prvih većih i važnijih odluka koju će dijete donijeti.
U odluci mogu pomoći pitanja kao:
Što mogu? (moje sposobnosti, predznanja, vještine)
Kakav sam? (stavovi, vrijednosti, karakter)
Što me zanima? (koji su me predmeti u školi zanimali, što me izvan škole zanima:hobiji, aktivnosti kojima se bavim)
Jesam li spreman uložiti napor i rad da savladam neki program srednje škole?
Želim li nastaviti obrazovanje u srednjoj školi ili početi raditi?
Koje srednje škole sve postoje? (gdje se nalaze, koji su uvjeti upisa, koji su rokovi upisa, gdje mogu pronaći smještaj, mogu li dobiti stipendiju)
Koja zanimanja sve postoje? (što znam o tim zanimanjima, o uvjetima rada u zanimanju, kakve sposobnosti, karakter i stavovi su važni u tom zanimanju)
Želim li nakon srednje škole nastaviti obrazovanje na fakultetu ili visokoj školi ili se želim uključiti u svijet rada?
Gdje se s tim zanimanjem mogu zaposliti? (Neka zanimanja su na tržištu rada više tražena od drugih, za neka zanimanja postoji manja potreba te je teže naći posao)
Posao u kojem možemo ostvariti svoje sposobnosti, vještine, interese, karakter, vrijednosti i stavove, bit će posao koji ćemo voljeti raditi, posao kojim ćemo biti zadovoljni.
Upitnik interesa i kompetencija: Pomoću ovog upitnika ocjenjivat ćete svoje interese i kompetencije. Ispunjavanjem upitnika doći ćete do liste zanimanja koja su u skladu s vašim odgovorima. To vam može pomoći u odabiru zanimanja, školovanja i posla.
Opisi različitih zanimanja prema abecedi
Zainteresirani učenici i roditelji mogu se uključiti u individualno profesionalno savjetovanje koje provode pedagoginja i psihologinja kako bi olakšale učenicima izbor srednje škole. Na taj način učenik bolje upoznaje svoje sposobnosti, osobine ličnosti, interese, saznaje detalje o srednjim školama i zanimanjima.
Osim mogućnosti individualnog profesionalnog savjetovanja, organizira se i roditeljski sastanak/predavanje na Satu razrednog odjela za sve učenike te roditelji i učenici dobiju informaciju o: uvjetima upisa u srednju školu, potrebnim dokumentima, postupku prijave i upisa, rokovima prijave i upisa i sl.
Srednjoškolski sustav
Autor: Iva Sergo, 19. 6. 2021.
Srednjoškolskim se obrazovanjem nakon završetka osnovnog školovanja, omogućava stjecanje znanja i sposobnosti za rad i nastavak školovanja. Srednjoškolsko obrazovanje u Hrvatskoj nije obavezno.
Slika u nastavku vjerno prikazuje naš srednjoškolski sustav.
GIMNAZIJE su srednje škole u trajanju od četiri godine. Ovisno o predmetima koji su u programu gimnazije zastupljeniji mogu biti opće, jezične, klasične, prirodoslovno-matematičke i umjetničke. Primjerice, jezične gimnazije imaju veću zastupljenost različitih jezika, prirodoslovno-matematičke veću zastupljenost prirodnih predmeta (biologija, kemija, fizika) i matematike. Nakon završene četiri godine, učenici su obavezni polagati državnu maturu. Gimnazije ne osposobljavaju ni za jedno konkretno zanimanje, već pripremaju za nastavak obrazovanja na fakultetu ili visokoj školi.
UMJETNIČKE ŠKOLE su škole u trajanju od četiri godine koje nude programe za učenike koji se odlikuju sposobnostima u glazbi, plesu, likovnoj umjetnosti i dizajnu. Srednje glazbene, srednje baletne i škole za ritmiku i ples upisuju se, u pravilu, nakon završene osnovne glazbene ili plesne škole. Prilikom upisa u takve škole provjeravaju se sposobnosti za traženo područje. Obrazovanje završava izradom i obranom završnoga rada. Ispite državne mature učenici polažu ukoliko planiraju nastaviti svoje obrazovanje na fakultetu ili visokoj školi.
STRUKOVNE ŠKOLE U TRAJANJU OD ČETIRI ILI PET GODINA pripremaju učenika za rad u nekom području, ali i za nastavak obrazovanja na fakultetu ili visokoj školi. Uče se opći predmeti i predmeti posebno vezani uz struku te se pohađa praktična nastava. Obrazovanje u četverogodišnjim strukovnim školama završava izradom i obranom završnog rada. Ako učenik želi nastaviti obrazovanje na fakultetu ili visokoj školi, mora polagati državnu maturu. Strukovne škole u trajanju od četiri godine su: arhitektonski tehničar, brodograđevni tehničar, dentalni tehničar, ekološki tehničar, ekonomist, elektrotehničar, farmaceutski tehničar, fizioterapeutski tehničar, geodetski tehničar, građevinski tehničar, grafički urednik, hotelijersko-turistički tehničar, kemijski tehničar, komercijalist, kozmetičar, medicinska sestra/tehničar (trajanje: pet godina), medijski tehničar, odjevni tehničar, poljoprivredni tehničar, pomorski nautičar, poslovni tajnik, računalni tehničar, sanitarni tehničar, strojarski tehničar, šumarski tehničar, tehničar cestovnog prometa, tehničar nutricionist, tehničar-pregledač vagona, tehničar PT prometa, tehničar za brodostrojarstvo, tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom, tehničar za elektroniku, tehničar za energetiku, tehničar za logistiku i špediciju, tehničar za mehatroniku, tehničar za računalstvo, tehničar za telekomunikacije, tehničar za željeznički promet, turističko-hotelijerski komercijalist, upravni referent, veterinarski tehničar, web-dizjaner.
STRUKOVNE ŠKOLE U TRAJANJU OD TRI GODINE pripremaju učenike za rad u industriji, gospodarstvu i obrtništvu. Nastava se izvodi u školskim učionicama, školskim radionicama i industrijskim pogonima. Na kraju tri godine polaže se završni ispit. Nastavak obrazovanja moguć je u tehničkim školama ili u stjecanju majstorskih zvanja i to nakon dvije godine radnog iskustva u zanimanju. Strukovne škole u trajanju od tri godine su: administrator, alatničar, autoelektričar, autolakirer, autolimar, automehaničar, bravar, brodograditelj, brodski mehaničar, cnc operater, cvjećar, elektroinstalater, elektromehaničar, elektroničar, finomehaničar, fotograf, frizer, grafičar dorade, grafičar tiska, instalater grijanja i klimatizacije, instalater kućnih instalacija, instalater-monter, keramičar-oblagač, konobar, kozmetičar, krojač, kuhar, mesar, monter suhe gradnje, pediker, pekar, pismoslikar, plinoinstalater, podopolagač, pomoćni autolimar, pomoćni bravar, pomoćni cvjećar, pomoćni knjigoveža, pomoćni krojač, pomoćni kuhar i slstičar, pomoćni polagač keramičkih pločica, pomoćni soboslikar i ličilac, pomoćni vodoinstalater, pomoćni vrtlar, pomoćni zidar, prodavač, slastičar, rukovatelj samohodnim građevinskim strojevima, soboslikar-ličilac, stolar, strojobravar, telekomunikacijski monter, tokar, vodoinstalater, vozač motornog vozila, vrtlar, zidar.
PROGRAMI OBRAZOVANJA U TRAJANJU OD DVIJE GODINE: monter strojeva i konstrukcija i pomoćni kuhar.
Izračunaj bodove za upis u srednju školu koristeći kalkulator:
Informacije o srednjim školama mogu se prikupiti na različite načine, a svakako preporučujemo posjetiti Dan otvorenih vrata škole koja učenika zanima. Događaj se organizira s ciljem predstavljanja škole budućim učenicima (programi, uvjeti upisa, iskustva učenika i sl.). Raspored Dana otvorenih vrata za škole Istarske županije u šk. god. 2021./22. možete pronaći u dokumentu u prilogu (Dan otvorenih vrata 202122). Za one škole za koje nisu navedeni datumi obavijest će uskoro biti dostupna na webu pojedine škole. Napomena: Ne održavaju sve srednje škole Dan otvorenih vrata.
U pandemijskim vremenima nastao je i vrijedan projekt web portala srednja.hr Online predstavljanje škola koji ima za cilj virtualno predstaviti srednje škole kroz naziv škole, lokaciju, kratki opis, povijest, uvjete upisa, fotografije i video te kontakte.
VAŽNE WEB STRANICE
Odluka o upisu učenika u 1. razred srednje škole u školskoj godini 2022./23.
Srednja škola Mate Blažine Labin
Popis srednjih škola u Republici Hrvatskoj (pretraživanje prema županijama)
Obrtnička zanimanja - emisija Školskog HRT-a
VAŽNE BROŠURE I DOKUMENTI
Dan otvorenih vrata 202122.xlsx
Kamo nakon osnovne skole.pdf
Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u 1. razred srednje skole.pdf
Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje skole.pdf
POPIS PREDMETA POSEBNO VAZNIH ZA UPIS.docx
Primjeri bodovanja.pdf
Jedinstveni popis zdravstvenih zahtjeva.pdf
Kamo su se upisali ucenici OS sk.god.2020. 21..pdf
Najmanji i najveci broj bodova potreban za upis u 2021 22.pdf
Najmanji i najveci broj bodova potreban za upis u 2020 2021.pdf
Publikacija postupak upisa u srednju skolu kandidati s teskocama u razvoju.pdf
Publikacija postupak upisa u srednju umjetnicki sportski programi.pdf
Publikacija postupak upisa u srednju redoviti ucenici.pdf