preskoči na sadržaj

Osnovna škola Matije Vlačića Labin

 > Knjižnica
Knjižnica

 

Školska knjižnica Osnovne škole

 

Matije Vlačića Labin

 

Uz 500 godina rođenja Matije Vlačića Ilirka 3. 3. 2020.

(rad učenice Sare Paliska Desančić)

 

 

 

Školska knjižnica

Osnovne škole Matije Vlačića

Zelenice 4

52 220 Labin

telefon: 052/855-488

Informacije za roditelje: petak 13-14 sati

 

Pretraživanje podataka u katalogu moguće je na sljedećem linku:

 

http://library.foi.hr/m3/k.aspx?B=1140

 

POSUDBA KNJIGA:

ponedjeljak   8,00 - 14,00
utorak      8,00 - 14,00
srijeda   8,00 - 14,00
četvrtak   8,00 - 14,00
petak  8,00 - 14,00

 

- na sljedećem linku možete pogledati našu

virtualnu knjižnicu:

Virtualna knjižnica OŠ M. Vlačića

 

 

Informacije o knjižnici, članstvu i posudbi:

 

  • svaki učenik OŠ Matije Vlačića istodobno je učlanjen u Školsku knjižnicu OŠ Matije Vlačića
  • učenici prvih razreda postaju članovi krajem prvog polugodišta, a svi ostali učenici mogu posuđivati knjige od početka školske godine do završetka nastave
  • odjednom se može posuditi najviše tri knjige
  • knjige se mogu posuditi na 30 dana i duže ako je potrebno
  • ukoliko učenik kasni s vraćanjem, usmeno se opominje, zakasnina se ne naplaćuje
  • u referentnoj zbirci nalaze se rječnici, leksikoni, enciklopedije, atlasi i drugi različiti priručnici koji se ne mogu posuditi  i služe za traženje informacija u knjižnici
  • knjižni fond knjižnice broji oko 7.000 knjiga
  • u učeničkom fondu je oko  5300 knjiga, a u nastavničkom oko 1700 knjiga
  • knjižni fond je razvrstan u skupine prema UDK klasifikaciji
  • knjige učeničkog fonda imaju oznaku S za slikovnice, M za mlađe čitatelje prvog i drugog razreda, D za djecu trećeg i četvrtog razreda te O za učenike starijih razreda - omladinu
  • narodna književnost ima oznaku N
  • igrokazi imaju oznaku I
  • referentna zbirka i nastavnički fond ima brojčanu oznaku prema UDK
  • signaturna naljepnica sa signaturnom oznakom zalijepljena je na stražnjoj korici knjige i određuje mjesto knjige na policama
  • signatura se sastoji od tri retka od kojih gornji redak označuje kojoj skupini knjiga pripada, srednji sadržava prva tri slova prezimena autora, a donji čini početno slovo naslova 

 

 Zašto čitati?

                  - jer tako proširujemo vidike

 

                   - kroz knjigu upoznajemo svijet

    

-   u knjizi je ključ koji otvara vrata mašte

 

       - jer tako knjigu budimo iz sna

 

            - čitajući bolje upoznajemo sebe i druge

 

- jer knjiga je naš oslonac

 

      - JER NAM ČITANJE OTVARA PUT U

NOVI SVIJET

 

 

Bajkaonica i pričaonica petkom

 

      Petkom učenicima produženog boravka nakon nastave knjižničarka u školskoj knjižnici čita priče, bajke, pjesme, tekstove iz dječjih časopisa...

 

                             

Razmjena straničnika 2023. - Bookmark Exchange Project

              

- škola partner u međunarodnom projektu razmjene strabičnika bila nam je Osnovna škola dr. Aleš Bebler - Primož u Sloveniji

 

Razmjena straničnika 2022. – Bookmark Exchange Project 2022.

- škola partner za razmjenu straničnika bila nam je Osnovna škola Podstranek u Sloveniji

        

 

 

      Razmjena straničnika 2021. – Bookmark Exchange Project 2021.

       

 

 

Ove godine partner  za razmjenu straničnika u Bookmark Exchange Projectu 2021. bila nam je škola Agrupamento de Escolas de Aquiar u Portugalu.

Tema ovogodišnje razmjene straničnika bila je „Bajke i narodne priče“. Učenici starijih razreda koji su željeli sudjelovati u ovom međunarodnom projektu izradili su straničnik na navedenu temu i poslali smo ih poštom u partnersku školu te primili nazad straničnike iz te škole u Portugalu. Pri tom su saznali nešto više o toj lijepoj zemlji kao i o školi njihovih vršnjaka što je ujedno jedan od ciljeva projekta.

Više o projektu možete saznati na sljedećem linku:

https://iasl-online.org/page-1863808

    

 

                        ISLM Bookmark Exchange Project 2020.

                        

                

I ove godine uključili smo se u međunarodni projekt razmjene straničnika (https://iasl-online.org/Bookmark-Exchange-2020) i za školu partnera slučajnim odabirom dodijeljena nam je Osnovna škola A, Sanches iz Portugala. Razmjenom straničnika učenici spoznaju o različitim kulturama i običajima naroda iz cijelog svijeta. Isto tako uče predstavljati sebe i svoju kulturu drugima. Tema ovogodišnje razmjene bila je "Pronalaženje puta do dobrog zdravlja i dobrobiti". 

 

 

ISLM Bookmark Exchange Project 2019.

 

Razmjena straničnika sa Srbijom

Povodom Mjeseca hrvatske knjige 2019. sudjelovali smo i ove godine u projektu razmjene straničnika Bookmark Exchange Project koji osmišljava International Association of School Librarianship (https://iasl-online.org/Bookmark-Exchange-2019). U koordinaciji knjižničarke učenici mlađih i starijih razreda naše škole na satovima likovne kulture uz pomoć učiteljica i predmetne učiteljice Narcise Adalgise Škopac, na satovima razrednog odjela i na radionicama Gradskog vijeća mladih izradili su straničnike s motivima našeg kraja, škole, Matije Vlačića i dr. Prošlih godine naši partneri u razmjeni straničnika bile su škole iz Portugala, Indije i Latvije, a ove godine to je Osnovna škola „Dušan Jerković“ iz Užica u Srbiji. Očekujemo da će straničnici partnerske škole stići uskoro… 

Na sljedećoj fotografiji su straničnici koji putuju u Užice:

                                   

 

 

Razmjena straničnika s Latvijom 2018.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige sudjelovali smo i ove godine u projektu razmjene straničnika Bookmark Exchange Project koji osmišljava International Association of School Librarianship (https://www.iasl-online.org/Bookmark-Exchange-2018). U koordinaciji knjižničarke učenici starijih razreda naše škole na satovima likovne kulture uz pomoć predmetne učiteljice, na satovima razrednog odjela i na radionicama Gradskog vijeća mladih izradili su straničnike s motivima kravate koju su kao modni dodatak u 17. st. uveli upravo Hrvati, prihvatili Francuzi, a potom se raširila po cijelom svijetu. Prošle godine naš partner u razmjeni straničnika bila je Indija, a ove je Latvija. Očekujemo da će straničnici partnerske latvijske škole stići uskoro… 
 
 
                        
 
Stigli straničnici iz Latvije
 
 
U ovogodišnjem Bookmark Exchange Projectu ove godine smo za školu partnera imali školu u Latviji iz koje su sredinom studenog 2018. stigli lijepi i originalni straničnici osmišljeni sa strane vršnjaka naših učenika koji su izradili i poslali im svoje straničnike u okviru Mjeseca hrvatske knjige.
 

 

ISLM Bookmark Exchange Project 2017.

 

      

            

 

Povodom Mjeseca hrvatske knjige sudjelovali smo i ove godine u projektu razmjene straničnika Bookmark Exchange Project koji osmišljava International Association of School Librarianship (https://iasl-online.org/Bookmark-Exchange-2017). U koordinaciji knjižničarke učenici starijih razreda naše škole na satovima likovne kulture uz pomoć predmetne učiteljice, na satovima razrednog odjela i na radionicama Gradskog vijeća mladih izradili su straničnike s motivima našeg kraja te života mladih i poslali ih u partnersku školu u Indiji. Prošle godine naš partner u razmjeni straničnika bio je Portugal, a ove je to daleka Indija.

I, napokon, sredinom prosinca dočekali smo paket parterske škole. Učenici Osnovne škole Satva Vikas School poslali su nam predivne straničnike protkane indijskim motivima i fotografije njihovih učenika koji su ih izrađivali. To je projekt koji potiče mlade na čitanje i vezan je uz sve aktivnosti vezane za knjigu, a u njemu je ove godine sudjelovala 1231 škola iz cijelog svijeta. Pored navedenog, cilj projekta je zbližiti mlade, a ovogodišnja tema bila je upoznavanje i povezivanje različitih nacionalnosti, kultura i tradicija.

 

Međunarodni dan dječje knjige – sjećanje na H.C. Andersena u školskoj knjižnici

 

                         

 

S tjedan dana zakašnjenja zbog proljetnih praznika u ponedjeljak 9.4. je u školskoj knjižnici obilježen Međunarodni dan dječje knjige i sjećanje na H. C. Andersena. Učenici 4.a i 4. b razreda su se uz pomoć knjižničarke prisjetili najljepših Andersenovih bajki te poslušali "Carevo novo ruho". Svaka Andersenova bajka inspirira mlade čitatelje na promišljanje stvarnosti i samostalno zaključivanje te prkosi nadolazećoj tehnologiji. Poticaj je to na  čitanje, a što potiče i Nacionalna strategija  za poticanje čitanja donesena na sjednici Vlade 2017.
 

Noć knjige u školskoj knjižnici - "Knjige su vrata prema znanju"

Noć knjige 23.4.2018., ali u jutarnjim satima, obilježila se u trećim razredima matične škole. U školskoj knjižnici knjižničarka je 1. sat s učenicima 3.a osmišljavala izreke o čitanju i knjigama, a 4. sat s učenicima 3.b razreda. Učenici su bili vrlo kreativni osobito u drugom dijelu zadatka u kojem su te izreke trebali prepisati na zamišljene majice te popratiti likovnim dizajnom. Svaki je poticaj na samostalno i stvaralačko promišljanje dobrodošao, a dokaz su nastali učenički radovi.

    

[više]

 

Književni susret s Bojanom Meandžija

U četvrtak 3.5.2018. održan je književni susret s autoricom Bojanom Meandžija koja je napisala svoj autobiografski roman „Trči! Ne čekaj me…“ sa svega šesnaest godina. Roman je nastajao u skloništima za vrijeme Domovinskog rata u Karlovcu dok su vani odjekivale detonacije granata…

Književnom susretu prisustvovali su učenici šestih razreda sa svojim učiteljima i knjižničarkom. Autorica je uspjela pobuditi suosjećanje kod učenika za ne tako davne događaje koji se ne zaboravljaju.

Nakon književnog susreta u matičnoj školi održan je susret s autoricom i u Područnoj školi Rabac. Susretu su prisustvovali svi učenici te škole s učiteljicama i volonterkom Natašom Jelčić Kovačević. Učenici su se vrlo zainteresirali za temu romana i postavljali brojna pitanja autorici.

               
 
 

 

 
 
                     
 
        Jasna Held učenicima pripovijedala bajke
 
             

U srijedu 21. 11. i četvrtak  22. 11. 2018. u našoj je školi bio pravi festival bajki. Profesionalna pripovjedačica Jasna Held učenicima je pripovijedala razne narodne bajke iz cijelog svijeta koje su se stoljećima prenosile usmenom predajom.  

Vrijednosti kao što su poštenje, odanost, poštovanje, ustrajnost, predanost, mudrost i postojanost u našem suvremenom društvu kao da polako blijede, a zamjenjuju ih površnost, pohlepa, prezir, lakomost, lijenost, zavist i slične… Nedostatak vremena, trčanje za novcem i želja za stjecanjem još više i više materijalnih dobara, a potpuno zanemarivanje duhovnog dovodi do urušavanja moralnih vrijednosti. Osobito se to ogleda u odrastanju djece. Djeca su prepuštena sebi, digitalnoj tehnologiji, društvenim mrežama, ponekad ulici i do pravih vrijednosti dolaze sve teže.

Međutim, čitanje i slušanje narodnih bajki koje su se prenosile stoljećima usmenim putem pomaže u traženju odgovora što je to u životu bitno.

"Princeze i prinčevi, kraljice i kraljevi, vještice, lovci, junaci, vitezovi, starice, lukavci, dvorske lude… sve su to arhetipovi koji postoje u gotovo svim kulturama i drevnim, mitološkim pričama koje su se usmenom predajom prenosile generacijama. Prema definiciji arhetipovi su urođeni obrasci mišljenja, osjećanja i djelovanja nastalih kao rezultat vjekovima taloženog iskustva brojnih generacija predaka. Arhetip je osnovna strukturalna i dinamička jedinica kolektivnog nesvjesnog, a funkcija mu je da pojedincu olakša snalaženje u životno važnim, kriznim situacijama. Drugim riječima, arhetipovi u našoj podsvijesti vrše snažan utjecaj na nas i predstavljaju specifične programe s kojima se svako ljudsko biće suočava, htjelo ono to ili ne, već od trenutka rođenja. Isto tako, s obzirom da su dobro i zlo tako strogo odvojeni, dijete se može poistovjetiti s dobrim junakom ili junakinjom, ali i sa potlačenima, malima i slabima.ju onaj važan dio života bez kojeg dijete ne može napredovati: nadu. Uz obespravljene i nepravedno potlačene likove dijete uči empatiju, ali i vrlo važnu poantu – da je moguće savladati sve prepreke i unatoč malim šansama pobijediti samog sebe i sve nevolje kako bi se u nečemu uspjelo. Ukratko, bajke omogućuju i izražavanje urođene agresivnosti i negativnosti, i istodobno čuvaju čuvaju onaj važan dio života bez kojeg dijete ne može napredovati: nadu."

"Ako želite da vam dijete bude inteligentno, čitajte mu bajke. A, ako želite da bude jako inteligentno, čitajte mu još bajki..." – misao je Alberta Einsteina o važnosti bajke u odrastanju djeteta...

Zahvaljujemo Jasni Held i nadamo se ponovnom susretu!!!

https://youtu.be/WI10ptES34k

                                                                              Silva Tenčić

 

Zapažanja učenika

„Danas smo slušali nekoliko poznatih narodnih bajki. Bilo je vrlo zabavno i poučno. jako nam se svidjelo. Djeca su uživala i pozorno slušala, a isto tako i učitelji. Super smo se proveli i zahvalni smo našoj bajkopričalici Jasni Held te knjižničarki Silvi koja je to sve organizirala…“

                                                                Tonka Baša, 5.a

 

„Zanimljivo pripovijedanje Jasne Held i njezina neumorna energija držala nas je u napetosti od prve do zadnje riječi svake bajke, smijali smo se i tugovali s glavnim likovima, princezama i kraljevima, prosjacima i putnicima… U nama će ostati važne pouke i lijepa sjećanja…“

                                                              Dino Peruško, 7.b

 



lektira

Zelenice 4

855-488

ured@os-mvlacica-labin.skole.hr

 

  NA VRH  



Napredno pretraživanje
Traži
 

Zelenice 4

855-488

ured@os-mvlacica-labin.skole.hr

 

 

Upis u prvi razred osnovne škole - Zavod za javno zdravstvo Međimurske  županije

 

Sandučić Hvalibaba i Tužibaba

 

ŠKOLSKA LIJEČNICA

- naručivanje pacijenata

 
Grad Labin
Ministarstvo znanosti i obrazovanja - Naslovna

 

  NA VRH  

 

 

"Ako čovjek ne zna prema kojoj luci plovi, nijedan vjetar neće biti povoljan."

nepoznat autor

 

Labin vrijeme

 
Brojač posjeta
Ispis statistike od 1. 9. 2023.

Ukupno: 58651
Ovaj mjesec: 3179
Ovaj tjedan: 907
Danas: 76
 
 

Mrežnu stranicu uređuje

Iva Sergo, psihologinja

 

Objave vijesti

učitelji, stručni suradnici, tajnica

 
 > Knjižnica
CMS za škole logo
Osnovna škola Matije Vlačića Labin / Zelenice 4, HR-52220 Labin / os-mvlacica-labin.skole.hr / ured@os-mvlacica-labin.skole.hr
preskoči na navigaciju