Autor: Silva Tenčić Stemberger, 7. 3. 2011.

U petak 04.03.2011. u OŠ Matije Vlačića održao se Dan škole povodom rođenja Matije Vlačića Ilirika (03.03.1520.), a pored toga  protekla dva tjedna naša škola se uključila u  program  vezan uz 90. obljetnicu Labinske republike. Na satovima likovne kulture crtale su se rudarske lampe,  rudari, rudarski simboli, vagoneti i sl., a na satovima prirode i društva u mlađim te povijesti u višim razredima  učenici su učili o Labinskoj republici i o bogatoj rudarskoj prošlosti našeg kraja kao i o životu i djelu Matije Vlačića Ilirika. Učenici su izradili brojne plakate na tu temu kao i na temu   Matije Vlačića Ilirika. Svi ti radovi izložili su se u holu i po hodnicima škole.

Na sam Dan škole pozvali smo brojne goste iz Udruge „Kova je nasa“ koji su u neposrednom razgovoru s učenicima po razrađenom rasporedu po razredima govorili o svojim iskustvima. Našem pozivu iz Udruge „Kova je nasa“ vrlo rado odazvali su se Josip Štemberga, Serđo Faraguna, Mehmed Đekić, Đino Bastijanić i  Serđo Baskijera koji su bili gosti u matičnoj školi te Aldo Batelić i Gabro Benčić u Područnoj školi Rabac.   Pored navedenih gostiju pozvane su i labinske pjesnikinje Malvina Mileta,  Neda Milenkovski i Rina Miletić čije je stihove na usnoj harmonici pratio Klaudio Franković. Pjesnikinje su izlaganje članova udruge popratile svojim pjesmama. Radionicu iz glazbene kulture vodio je Franko Kos. U osmim razredima predavanje uz prezentaciju iz povijesti održao je Tulio Vorano, kustos  Narodnog muzeja.

Kviz o Matiji Vlačiću i o  temi Labinske republike na satu povijesti održan je u šestim i sedmom razredu. Na satu informatike učenici šestog razreda izradili su prezentacije na navedene teme. Održavale su se radionice iz: likovne kulture, glazbene kulture, geografije, hrvatskog, engleskog i   talijanskog jezika, vjeronauka te literarna radionica. Na radionici tehničke kulture učenici šestog i sedmog razreda izradili su maketu škole. Nogometni trener u mirovini Sergio Stemberger govorio je o Nogometnom klubu "Rudar".  Sve te radionice fotografirao je Tode Đapić, nedavno umirovljeni učitelj fizike i tehničke kulture koji se odazvao našem pozivu. U knjižnici su učenici gledali dokumentarne filmove vezane uz rudarenje na Labinšćini.

Članovi novinarske grupe intervjuirali su i fotografirali sve uzvanike. Učenici prvih razreda te grupe produženog boravka išli su u obilazak šohta i rudarskog kompleksa.

Članovi Gradskog i Školskog vijeća mladih pripremili su prezentaciju o rudarenju i održali tematsku sjednicu.

Učenici su s velikim zanimanjem pratili izlaganje gostiju iz Udruge „Kova je nasa“, uživali u pjesmama labinskih pjesnikinja, veselo sudjelovali u svim radionicama te na „drugačiji“ način obilježili Dan škole. Vjerujemo da su  učenicima dvije navedene teme prezentirane na zanimljiviji način od uobičajenog jer netko tko je proveo u nekom poslu godine svog života kao navedeni članovi udruge ili su na drugi način bili povezani s tim temama najbolje mogu govoriti o tome.

Iva Paliska  i  Silva Tenčić Stemberger

Priloženi dokumenti: