Predavanje o otpadu u moru za šestaše

Autor: Tajana Kovačić, 10. 11. 2023.

U četvrtak 9.studenoga u sklopu inicijative „Labin bez plastike“ su se održala predavanja na temu otpada u moru za šeste razrede. Predavanje je održala Ivana Marić, član Društva podvodnih aktivnosti Rabac te Alan Šišinački predstavnik inicijative „Labin bez plastike“. Kroz predavanje učenicima se približilo ronjenje i predstavila ronilačka oprema te su im se pokazale fotografije podvodnog svijeta. No, naglasak predavanja ipak je bio na problemu otpada u moru te su učenici mogli vidjeti i manje lijepe fotografije različitog otpada koji je izvađen iz mora u brojnim akcijama čišćenja plaža i podmorja. Predavačica je istaknula i brojne probleme koji otpad stvara u moru te naglasila dugi period potreban za razgradnju pojedinih vrsta otpada. Alan Šišinački učenicima je pokazao dvije glavne vrste otpada u moru jednokratne plastične vrećice i plastične boce koje se u prosjeku koriste 8 min (boce) i 12 min (vrećice), a ne mogu se razgraditi već se raspadaju na mikroplastiku koja završava u hranidbenim lancima pa tako i u našim tanjurima. No, demonstrirao je i lako primjenjive zamjene za navedenu jednokratnu plastiku, platnenu vrećicu i trajnu bocu. Glavna poruka je bila da je potrebno čistiti trenutni otpad u moru, treba i otpad odvajati, ali najvažnije je ne stvarati odnosno smanjiti novo stvaranje otpada. A u tome korištenje platnene vrećice i trajne boce može puno doprinijeti. Dobra je vijest da trajnu bocu veliki broj učenika svakodnevno koristi za nošenje pića.

Iva Rukavina