Projektom naziva #visitlabinrabac, učenici trećih razreda OŠ Matije Vlačića i PŠ Rabac sudjelovali su i ove godine na Festivalu zavičajnosti u Fažani

Autor: Sanja Škopac, 23. 5. 2023.

Istraživanjem i upoznavanjem kraja u kojem žive kroz različite integrirane aktivnosti u cilju njegovanja kulturno-povijesnog identiteta te razvijanjem i prenošenje ljubavi prema zavičaju učenici trećih razreda Matične škole i učenici PŠ Rabac provodili su projekt zavičajne nastave #visitlabinrabac, pod pokroviteljstvom Istarske županije.

Cilj projekta bio je upoznati učenike s krajem u kojem žive u sadašnjem i prošlom vremenu te ih zainteresirati za istraživanje o njihovom zavičaju kako bi proširili svoja znanja o specifičnosti kraja. Isto tako željeli su upoznati razvojne mogućnosti zavičaja obzirom na prirodna, kulturna bogatstva te djelatnosti ljudi u svrhu promocije, razvijanja kulturnog identiteta i pripadnosti.

Sadržaje su ukomponirali u sve segmente nastave, kroz različite aktivnosti tijekom školske godine, kroz različite sadržaje. Time su utjecali na razvijanje usmenog izričaja, bogaćenje rječnika, razvijanje govora, osvještavanje važnosti gospodarstva, povijesti, kulture i umjetnosti u životu pojedinca te na razvijanje ljubavi i poštovanja prema kulturi, jeziku i umjetnosti svoga zavičaja.

Bilo je potrebno istražiti sve mogućnosti zavičaja i način na koji ih prezentirati široj javnosti, zajednici i šire te pronaći način ili put kojim bi najlakše došli do konzumenata sadržaja vezanih uz projekt.

Istraživali su: kulturnu baštinu Labina i Rapca, kulturno-povijesne spomenike i znamenite osobe, istarska tradicionalna jela i pića, istarske tradicionalne slastice, gospodarske djelatnosti Labina/Rapca, sportske aktivnosti i njihove mogućnosti u turističkom segmentu kao glavnoj gospodarskoj grani.

Tako je nastao promidžbeni film koji je prezentacija svih aktivnosti, a ujedno i prezentacija svih vrijednosti područja Labina/Rapca koje žele sačuvati, vrednovati, baštiniti i prikazati svima koje put dovede. Filmom su 18. svibnja sudjelovali na Smotri projekata zavičajne nastave Istarske županije u Fažani.

Likovnim izražavanjem kroz više radionica naučili su: oblikovati tijestom istarsku tjesteninu i istarske tradicionalne kolače, izradili su i oslikali jelovnik tradicionalnih jela i pića – LABINJONSKI PIJAT. Kroz informatičku radionicu izradili su WEB jelovnik – LABINJONSKI PIJAT.

Napravili su plakate i brošure o Labinu/Rapcu te su izradili prigodni SUVENIR (MAGNETIĆ) GRADA LABINA/RAPCA.

Sudjelovali su u edukativnoj šetnji gradom Labinom radi upoznavanja kulturne baštine, osmišljavali vlastite STORYTELLING priče (vještine pričanja priča iz 19.stoljeća) i time emocijom izazivali pripadnost. Slušali su legende iz prošlosti kraja.

Sudjelovali su u Izložbi na otvorenom, stvarajući radove na otvorenom (na ulici, trgu, ispred Muzeja i sl.) te slikali i crtali labinske i rabačke znamenitosti, poznate osobe iz prošlosti.

Posjetili su Galeriju na otvorenom – Park skulptura Dubrova te radili po uzoru na kipare.

Kao turisti, u suradnji s Valamar grupacijom iz Rapca posjetili su Valamar Girandella Maro Resort kako bi se upoznali s djelatnostima ljudi u turizmu, upoznali koje se usluge mogu dobiti u hotelu, kako se treba ponašati kao gost, koja su zanimanja ljudi u turizmu, koje su mogućnosti zabave, sporta, ponude hrane i pića.

Naučili su kako prezentirati, interpretirati i pokazati vrijednosti svoga kraja u svrhu promocije.

Aktivnostima promjene kuna u eure, simulacijom prodaje tipičnih proizvoda razvijali su poduzetnički duh.

U sklopu promocije svog kraja kao sportske destinacije, održivog i ekološkog turizma posjetili su Teniski klub Rabac, Bike klub Rabac i Jedriličarski klub. Naučili su kako zdravo provoditi vrijeme na zraku, kroz aktivnosti koje ničim negativno ne utječu na ekologiju, a to je jedan od načina prezentacije svog kraja.

Pješačilo se i Poučnom stazom božice Sentone i otkrivali skriveni dijelovi krajobraza i njihova biološka raznolikost na mikro prostoru. Učenici su upoznali izvor vode Šćurak sa pećinom koji je nekad napajao i opskrbljivao vodom stanovnike srednjevjekovnog Labina, a danas je još jedan kutak kojeg je vrijedno prezentirati ali i zaštititi i očuvati.

U sklopu provođenja projekta posjetili su: županijsko središte Pazin, etnografski muzej Pazina, Aleju glagoljaša i Muzej Aura u u Humu i Roč. U Roču su se družili s Ćirilom i Metodom kako bi upoznali pismo GLAGOLJICU te uz edukativnu šetnju uronili u povijest Istre. Posjetili su i Muzej željezničarstva u Roču.

Učenici će uživati i u predstavi kazališne družine Istra Inspirit u predivnom amfiteatru Dubrove (odgođena zbog bolesti).

Puni novih iskustava, bogatiji, opčinjeni te iznenađeni ljepotama, poviješću, baštinom i tradicijom osvijestili su potrebu za očuvanjem i promociju istog .

Želimo se zahvaliti svima koji su na bilo koji način omogućili ostvarivanje projekta. Zahvaljujemo Istarskoj županiji, voditelju Valamar Girandella Maro Resortu, djelatnicima/roditeljima Valfresco direkta, školskom kuharu Mići i kuharici Lari, predstavnicima jedriličarskog, biciklističkog i teniskog kluba, prijevoznicima i našoj školi koji su bili podrška i potpora u projektu.

Pohvaljujemo sve učenike koji su svojim zalaganjem doprinijeli ostvarivanju još jednog projekta zavičajne nastave. Zahvaljujemo i svim roditeljima učenika na potpori.

U nastavku možete pogledati galeriju fotografija.

Razrednice: Nagua Giurici, Lorena Dobrić,

Marta Verbanac i Dilana Dagostin Mohorović