U sklopu projekta Istarske županije #visitlabinrabac, trećaši su posjetili Valamar Girandella Resort Rabac

Autor: Sanja Škopac, 4. 4. 2023.

Terenskom nastavom, 4. travnja. 2023., učenici trećih razreda nastavljaju provođenje projekta Istarske županije upoznavajući gospodarske djelatnosti zavičaja. Učenici su posjetili predivan Valamar Girandella Resort u Rapcu. Srdačni domaćini dočekali su ih s veseljem ispred obiteljskog hotela Maro. Naučili su i uvjerili se što to znači jer je prostor oko njih bio ispunjen veselom obitelji vrijednih radnika Mara i opuštenih obitelji koje su odlučile uskrsne blagdane provesti baš u Rapcu. Upoznali su sva zanimanja u hotelu od direktora resorta, voditelja odjela hrane i pića, recepcionere, kuhare, konobare, spremačice, animatore, voditelje sportskih aktivnosti, vozače i ljude koji rade na uređenju okoliša hotela. Uz stručno vođenje obišli su sve dijelove hotela.

Posjetili su recepciju, vidjeli sobe, zajedničke prostorije, restoran, kuhinju, igraonice, bazene, kino te se vozili vanjskim liftom koji spaja hotel i plažu.

Naučili su da je turizam glavna gospodarska grana Istre, da su sva zanimanja jednako vrijedna i da je svaki član, pojedinac važan kako bi hotel funkcionirao i pružio gostima sve što trebaju.

Zahvaljuju se uigranom, nagrađivanom timu vrijednih radnika koji su im priredili Švedski stol zdravih namirnica i pića. Zajedno su objedovali kao pravi gosti - turisti.

Veliko hvala na trudu!

Na odlasku svaki je učenik dobio prigodan poklon te su učenici bili neizmjerno sretni i zahvalni. Obećali su da će se rado vratiti, neki kao turisti, a neki kao budući radnici ovog divnog obiteljskog resorta.

P.S. U ime učenika i učiteljica svim djelatnicima zahvaljujemo što uvijek nađu vremena za učenike.

Želimo im najbolju turističku sezonu i punoooo uspjeha u radu!

Naučili su i da prirodne ljepote Rapca i Labina privlače turiste u njihov kraj. Iz hotelskog lifta pružao se nezaboravan pogled na plavetnilo Jadranskog mora, na obližnji otok Cres i na RT Kamenjak. Jaka bura kao da je plela čipku po moru i vjerno im dočarala kolika je njezina snaga, kako može utjecati na plovidbu brodova, kakve valove nosi i u kojem smjeru puše. Penjući se liftom nad morem mogli su ponoviti što je to nadmorska visina, što se nalazi na kojoj strani svijeta i kako visina utječe na promjenu obzora.

Bura je češljala i vazdazelene čemprese i borove, savijala masline te nosila sve pred sobom. Sunce je nosilo sol na njihove obraze i u nosove te su naučili da su to velike blagodati za zdravlje.

Šetnjom kroz naselje vidjeli su smještaj mjesta uz obalu, ostale dijelove naselja važne za život ljudi i zajednice. Vidjeli su i druge turističke objekte i sadržaje i doznali njihovu namjenu.

Posjetili su Luku Rabac, vidjeli ribarske brodove, alate koje koriste za ulov i doznali su o načinu transporta ribe. Upoznali su i druga vrata plovila - turistički brod, putnički brod, gliser, drvenu barku. Saznali su što je brodska luka i zašto je lukobran važan za Rabac te čemu služi.

U daljini, na brdu pružao se srednjovjekovni grad Labin, a podno njega turistički dio Rapca Maslinica.

Divili su se ljepoti čistog mora, predivnim šljunčanim plažama i okolnim brdima koja su se ogledavala u moru.

Naučili su da se prema prirodi treba odnositi s velikim poštovanjem. Doznali su da je Rabac nositelj više plavih zastava koje su dokaz da su ljudi ekološki osviješteni pa su more i plaže jako čisti.

Terensku nastavu završili su puni lijepih dojmova i novih spoznaja.

Učiteljice: Nagua, Lorena i Marta