Pozdrav proljeću

Autor: Sanja Škopac, 28. 3. 2023.

Drugašići matične i područne škole uživali su 22. ožujka na terenskoj nastavi.

U jutarnjim satima uputili smo se u Plomin Luku.

Prizor nas je oduševio. Izlazak sunca, galebovi koji lete iznad brodova, desetak ribarica privezanih uz obalu i ribari, umorni, ali ponosni na svoj ulov prebacuju pune kašete srdela u hladnjače. Moramo zahvaliti ribaru Nenadu koji je sve učenike ukrcao na svoju koču, te im objasnio način na koji se lovi riba, što im je potrebno za ulov, koliko ribe ulove, kako se prevozi riba i gdje se prodaje.

Odmorili smo se na plaži Copacabana, a zatim krenuli put Termoelektrane Plomin. S kacigama na glavi obišli smo postrojenje, čudili se ogromnim, crnim, prašnjavim brdima, a najveće oduševljenje izazvao je pogled na 340 metara visok dimnjak.

Maštu nam je probudio zvonik i zidine smještene na brdašcu iznad. Put pod noge i pravac prema gore! Putem zelenilo, livade prepune cvijeća, nonice koje marljivo okopavaju svoje vrtove, voćke u cvatu, stari kameni mlin, kamena kada za pranje rublja i jedan mali uski potočić s bistrom i svježom vodom. Kakvo osvježenje! Za tren smo svi legli na travu i sve su ručice bile u potoku, a voda, nikad bolja!

Uspeli smo se do vrha, do slikovitog gradića Plomina. Prošetali ulicama, zavirili u crkvu, tražili skrivene grbove i divili se pogledu na zaljev.

Na tren smo zaboravili na vrijeme i vratili se u prošlost, ali nas je prekinuo poziv iz sirane Zlata u Čepiću gdje su nas s nestrpljenjem očekivali. Na putu do sirane pružao se pogled na Učku i polja na kojima su pasle ovce i krave. U sirani su nas dočekali ljubazni domaćini i prava gozba, izvrsni, domaći sirevi svih vrsta, oblika, mirisa i okusa! Razgledali smo siranu i saznali sve o proizvodnji sireva. Sve što je lijepo i dobro kratko traje, pa smo tako krenuli put industrijske zone Vinež u tvornicu Carel. Obišli smo postrojenje i imali priliku vidjeti izradu matičnih ploča. Dobili smo i poklone. heart Saznali smo da moramo puno učiti i biti vrijedni u školi ako želimo nositi crne ili crvene majice, kao što radnici u Carelu nose. Upravo su te radnike učenici prozvali Supermanima. Možda u budućnosti netko od njih i postane Superman.

Umorni, zadovoljni, s puno prijeđenih kilometara i okupani suncem priveli smo ovaj predivan dan kraju.

Velika zahvala svima koji su sudjelovali u provedbi izleta i što su nas obogatili za nezaboravna iskustva.

Zahvaljujemo: Nenadu Cvijanoviću i njegovoj supruzi, TE Plomin i njihovom stručnom vodstvu, vlasnicima Sirane Zlata i njihovim djelatnicima, tvornici Carel i njihovom timu za ljudske resurse.

Učiteljice Sanja Škopac, Antonija Jelčić, Marina Ružić i Marta Verbanac