POSJET UČENIKA GRAĐANSKOG ODGOJA OŠ MATIJE VLAČIĆA TRBOVLJU I OŠ IVANA CANKARJA

Autor: Silva Tenčić, 3. 2. 2023.

Sedmero učenika šestih i osmih razreda osnovne škole Matije Vlačića Labin koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje sudjelovalo je u projektu sa Osnovnom školom Ivana Cankarja iz Trbovlja pod nazivom „Prijateljstvo“.

Suradnja sa školom u Trbovlju započeta je još 2019. godine kada je skupina učenika naše škole također sudjelovala u zajedničkom projektu. Na žalost, situacija s pandemijom onemogućila je naše redovne susrete svake godine te smo se radovali ovom putovanju nakon nekoliko godina.

Naši su učenici u Trbovlju boravili od 23. do 26. siječnja. Projekt je zamišljen da se učenici obiju škola više povežu na način da su smješteni u obiteljima, ali i da  kroz  povijesnu baštinu rudarstva upoznaju sličnosti koje ih povezuju.

Ovom prilikom u Trbovlju popeli smo se na brdo iznad grada na kojem je nedavno postavljen kip „Prometej“ visok 10 metara i težak 9 tona sagrađen od ostataka željeza iz rudnika. Kip je konstruirao njihov sadašnji gradonačelnik, a svojom pojavom i veličinom statua rudara noću osvjetljava grad sa svojom lampom na rudarskom šljemu, ali i također crvenim srcem ukazuje na ljubav prema svome kraju, rudarenju i tradiciji.

Također, posjetili smo Zasavski muzej te saznali više o povijesti toga kraja, samim počecima rudarstva, s načinom života rudara te razvoja ostalih industrija, i na koncu posjetili njihove „kolonije“, stambene blokove izgrađene za smještaj novopristiglih rudara u Trbovlje.

Učenike je oduševio virtualni muzej 4 dritil, koji uz rekonstrukciju stvarnog rudnika, kakvog imamo i mi u našem gradskom muzeju, ima i virtualni dio u kojem je svaki učenik doživio iskustvo vožnje u vagonetu, odlasku u dio separacije i slično. Novost muzeja je i mogućnost virtualnog penjanja na najviši dimnjak u Europi koji se nalazi u Trbovlju. To iskustvo praćeno je vriskom, ali i oduševljenjem.

Prilikom našeg boravka, primili su nas u općinu Trbovlje te nam poželjeli ugodan boravak u njihovom gradu, ali i pripremili male znakove pažnje za svakog učenika.

Zadnje večeri, domaćini su nas pozvali na zajedničku večeru i druženje u njihovoj poznatoj pizzeriji Dimnik. Nezaobilazan hit putovanja bila je i čokoladna kugla u njihovoj slastičarnici.

Posljednjega dana učenici su imali prilike prisustvovati nastavi u njihovoj školi te su primjetili mnoge razlike. Njihovo osnovnoškolsko obrazovanje traje 9 godina, u školi nema zvona, nose papuče, imaju ormariće, ne izlaze iz škole tijekom odmora ni marende i sl.

Također, svako je dijete u obitelji imalo neko svoje vlastito i posebno iskustvo. Neki su popodneva provodili na sanjkanju, drugi u šetnji gradom, na večerama i sl.

S veseljem očekujemo svibanj kada nam uzvraćaju posjetu te se nadamo da ćemo ih ugostiti kao i oni nas jer im zaista imamo što i pokazati.

Učenicima ovakva putovanja puno znače jer ih motiviraju da se i dalje nastave baviti izvannastavnim aktivnostima, uče o sebi, drugima i pri tome se dobro zabavljaju.

Silvia Česnik

Još fotografija možete pogledati pod više...