KNJIŽEVNI SUSRET SUDIONIKA LITERARNOG NATJEČAJA „CA JE ČA“

Autor: Sanja Škopac, 17. 11. 2022.

U utorak, 15. studenoga,  u Gradskoj je knjižnici Labin održan je 29. susret sudionika literarnog natječaja „Ca je ča“. Pjesnička večer, domoćoj besedi u čast, bila je završnica obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige.

Književna večer okupila je dijalektalne pjesnike i mnogobrojne ljubitelje lijepe pisane riječi, poezije satkane na jedinstvenoj nam cakavici/čakavici.

Nakon uvodne riječi ravnateljice Silvije Fiamengo, svi su nagrađeni i pohvaljeni autori, nastupom i pjesmama iskazali svoje najiskrenije misli i osjećaje.

Na Natječaj je i ove godine pristigao velik broj pjesama, točnije 50 učeničkih radova. Po odabiru izbornice radova, profesorice i višestruko nagrađivane istarske pjesnikinje, Nade Galant i službeno su proglašene najbolje pjesme u trima kategorijama - mlađi razredi osnovne škole, stariji razredi osnovne škole i odraslo građanstvo. Pročitani su pohvaljeni i nagrađeni radovi učenika.

Ponosni smo što je ove godine troje učenika naše škole dobilo nagrade. To su Laura Peruško i Lucas Petrović - učenici 3.b razreda i Karlo Knapić, učenik 6.b razreda. Učenica Mia Glavičić, učenica 6. razreda pohvaljena je za svoj rad, kojeg je pročitala na Pjesničkoj večeri.

Gradska knjižnica Labin čestitala je nagrađenim i pohvaljenim autorima, mentorima, roditeljima, knjižničarima te ravnateljima na podršci u organizaciji Natječaja.

Nagrađeni su primili diplomu i prigodne knjige.

Ovolikim brojem pjesama na cakavici /čakavici dokazujemo da baštinimo naše ca/ča, da je ono cagodar i da ga moramo gonat/pisat i ne zobit.

Osim pohvaljenih i nagrađenih radova valja pohvaliti sve mentore i učenike koji su također  stvarali i pisali na dijalektu što je dokaz da je labinjonska cakavica sastavni dio njihovog djetinjstva, odrastanja i života.

Lorena Dobrić i Dean Nestorović