PROJEKT „ŠKOLA SREĆE“ – PŠ RABAC

Autor: Silva Tenčić, 10. 10. 2022.

5. 10. 2022.
PŠ Rabac provodi Projekt „Škola sreće“. Projekt je odobren za financiranje od strane Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva Istra iz sredstava Fonda gradova i općina, a podupire ga i Grad Labin. Ciljevi projekta su: uređenje učionice na otvorenom, sanacija i oslikavanje dijelova vanjskih zidova te uređenje okoliša škole radi poboljšanja kvalitete učenja, rada i djelovanja u školi. Zadovoljavanjem estetske i materijalne komponente vanjskog prostora, utjecat će se na stvaranje poticajne okoline za učenike koji će u ugodnom ambijentu često moći pratiti nastavu (učionica na otvorenom s pogledom na more), sudjelovati u različitim aktivnostima (sportske aktivnosti, radionice, projekti, priredbe...) i provoditi slobodno vrijeme. Uređen i uredan okoliš svakako pridonosi cjelokupnoj slici mjesta kako mještanima, tako i posjetiteljima. Realizaciju projekta započeli smo s uređenjem okoliša škole. Djelatnici Obrta „Art Verde“ (obrt za uređenje krajolika) su otklonili trulo deblo u dvorištu škole te zasadili novo stablo ladonje, a prostor oko njega stilski ukrasili kamenim oblutcima. Postojeći školski vrt su nadopunili zemljom i zasadili oleandre. Učenici su se s interesom uključili u radnu akciju u skladu sa svojim mogućnostima, a aktivno će učestvovati u svim aktivnostima ovog projekta što će sigurno pozitivno utjecati na razvoj radnih navika, osobnih potencijala kao i suradničkog učenja i rada u timu koji se u posljednje vrijeme sve više naglašava. Sudjelovanjem u unapređenju života i rada škole, učenici će prepoznati važnost uređenja i očuvanja okoliša za opću dobrobit. U početnoj fazi realizacije projekta učenici na različite načine uče o životu biljaka i povezanosti biljnog i životinjskog svijeta s ljudima. Usvajanje znanja temelji se na predavanjima, prezentacijama, radionicama i učenju u neposrednom okružju. Zapažaju promjene u prirodi i opisuje važnost brige za prirodu, okoliš i osobno zdravlje. Promatraju i predviđaju promjene u prirodi u neposrednome okolišu.
U narednim aktivnostima (čišćenje i uređenje okoliša, sadnja mediteranskog bilja, sanacija i oslikavanje bočnog zida škole, postavljanje i uređenje učionice na otvorenom) bit će uključeni partneri, roditelji i volonteri.

6. 10. 2022.
Akcija uređenja okoliša škole se nastavlja sanacijom bočnog zida škole i dijela zida na samom ulazu u dvorište. Djelatnici Obrta za završne radove u građevinarstvu Exit koji su naši partneri volonteri, danas su započeli s radovima kako bi pravovremeno pripremili zidove za crtanje murala s tematikom mora.

Učiteljice:
                                                  Dilana Dagostin Mohorović i Marta Verbanac

- još fotografija možete pogledati pod više