EUROPSKI TJEDAN MOBILNOSTI – PŠ RABAC

Autor: Silva Tenčić, 6. 10. 2022.

I ove godine sudjelujemo u projektu Institucionalizacije zavičajne nastave Istarske županije s cjelogodišnjim projektom pod nazivom „#visitlabinrabac“ kojeg provodimo s ciljem upoznavanja kraja u kojem učenici žive. U sklopu projekta uključili smo se u manifestaciju Europski tjedan mobilnosti. Ovogodišnji slogan manifestacije je „Kombiniraj i kreći se!“ kojim se potiče odabir aktivnih načina kretanja ili kombiniranje hodanja i biciklizma s prijevoznim sredstvima. Cilj nam je tijekom cijele školske godine voditi se navedenim sloganom te tjedan mobilnosti pretvoriti u tjedne mobilnosti pri čemu želimo ukazati učenicima na važnost kretanja u svakodnevnom životu te ih potaknuti na osobnu odgovornost prema zdravlju i okolišu u kojem žive.
Hodajući od škole do Teniskog kluba Rabac na Prohaski, razgovarali smo o različitim
temama, spontano ponavljali nastavne sadržaje i zabavljali se. Trener Bojan Baznik predstavio nam je tenis kao rašireni vid rekreacije i popularni sport. Od samog početka uživali smo u igri neovisno o teniskom iskustvu. Upoznali smo se s bitnim elementima tenisa i pravilima igre. Bojan nam je pokazao kako pravilno držati reket, kako uputiti lopticu preko mreže na stranu protivnika, kako osvojiti poen itd. Nakon što smo savladali osnovna pravila, odmjerili smo snage na terenu. Uz različite aktivnosti vrijeme nam je brzo prošlo te smo pozitivno umorni napustili terene, naravno uz želju da što prije ponovo posjetimo Tenis klub Rabac u kojem neki učenici već aktivno treniraju, a mnogi su nakon današnjeg dana izrazili želju da bi se uključili.
Zahvaljujući Teniskom klubu Rabac, a osobito treneru Bojanu Bazniku na uloženom trudu i vremenu koje je izdvojio za nas vjerujemo da će današnja promocija tenisa zasigurno potaknuti pojedince na izbor igranja tenisa u slobodno vrijeme u vidu rekreacije, a moguće i odabir ovog popularnog sporta za treniranje, a u svrhu očuvanja zdravlja.
Hodajući prema školi djeca su izrazila zadovoljstvo provedenim aktivnostima. Ubrzo
planiramo aktivnosti s Bike Centrom Rabac koji na jednom mjestu objedinjuje sve sadržaje koje biciklisti trebaju bilo da se radi o profesionalcima ili rekreativcima. S obzirom da Rabac ima kvalitetnu infrastrukturu, cilj nam motivirati djecu da se što više uključe u vožnju biciklom te da prakticiraju taj oblik kretanja u svakodnevnom životu.

Učiteljice:
                                                                Dilana Dagostin Mohorović
                                                                      Marta Verbanac

Još fotografija možete pogledati pod više...