POSJET MJESNOM ODBORU LABIN DONJI

Autor: Silva Tenčić, 13. 4. 2022.

Učenici Građanskog odgoja i obrazovanja naše škole posjetili su članove MO Labin donji. Cilj posjeta bio je saznati kako funkcioniraju mjesni odbori, koliko članova imaju, kako se biraju i financiraju te koji su najčešći problemi građana.
Učenici su saznali kako se članovi MO biraju na izborima svake četiri godine, na tim izborima glasaju građani određenog područja koje obuhvaća mjesni odbor. Na žalost odaziv na te izbore je malen jer građanstvo još ne shvaća važnost vlastitog sudjelovanja u kreiranju boljih kvartova i mjesta za život. Saznali smo također da na području Labina postoji 6 mjesnih odbora, od kojih MO Labin donji nije najveći, ali ima najveći broj građana koji u njemu žive, te predstavlja samo srce našega grada. Članova MO Labin donji ima 7, a broj članova ovisi o broju stanovnika unutar svakog mjesnog odbora. Vrlo pohvalno je da članovi odbora za svoj rad ne dobivaju nikakvu naknadu već sve rade jer to žele i vodi ih motivacija za uređenjem životnog prostora u kojem žive. Mjesni odbor  Labin donji vrlo je aktivan i u posljednjih godinu dana ostvarili su mnoge aktivnosti poput uređenja igrališta OŠ Ivo Lola Ribar, postavljanja stupova za prolaz osoba s invaliditetom na određenim punktovima  gdje su građani imali poteškoća, podijelili su poklone djeci s poteškoćama povodom božićnih blagdana i puno više. Učenici su naučili da kao budući građani imaju mogućnost sudjelovati u kreiranju boljitka zajednice u kojoj žive, ali i odgovornost. Članovi odbora pozvali su ih da se slobodno jave ako imaju svoje prijedloge za poboljšanje uvjeta života i prostora u kojem žive. Zahvaljujemo članovima MO Labin donji na gostoprimstvu  i otvorenom razgovoru. Naučili smo puno, i radujemo se nekom budućem susretu.

Silvia Česnik