Obilježavanje 500. obljetnice rođenja Matije Vlačića

Autor: Silva Tenčić, 31. 1. 2020.

Matija Vlačić vratio nam se iz prošlosti želeći nam se zahvaliti što ćemo dostojanstveno proslaviti njegov 500-ti rođendan.

Naime, čuo je da se u našoj školi sprema velika i zanimljiva proslava te je odlučio pojaviti se osobno i predstaviti se svakom razredu i svakom učeniku u školi koja s ponosom nosi njegovo ime.

Tom prilikom ispričao je svoju dramatičnu životnu priču i zanimljive pojedinosti iz njegovog znanstvenog djelovanja te detalje iz privatnog života.

Učenici su bili pozitivno iznenađeni i zadivljeni njegovim životnim iskustvom, energičnim nastupom, osebujnim karakterom i neobičnom pojavom.

Matija Vlačić na taj  nam je način odškrinuo vrata prema svojem osebujnom životu, podijelio je s nama dramatične trenutke, brige, strahove, pružajući nam pritom najbolju životnu lekciju, kako je usprkos svim poteškoćama i nedoumicama, neprihvaćanjima i odbacivanjima, na kraju, vrijedno i jedino smisleno ostati vjeran sam sebi i istini za koju se zalažeš.

Njegova pojava povezala je u jednom trenutku prošlost i budućnost. Slušajući ga, uvidjeli smo kako su neke životne vrijednosti i svakodnevni problemi isti i danas kao i u 16. stoljeću.

Razmišljao je globalno i ispred svog  vremena, bio je neshvaćen, neprilagođen i na kraju odbačen. Bio je čovjek Europe, iako ona nije tada bila spremna za njega. Nadamo se da će njegove riječi i njegova pojava još dugo ostati u sjećanjima naših učenika i djelatnika.

Silvia Česnik i Silva Tenčić