Međunarodni projekt s Osnovnom školom Ivana Cankarja iz Trbovlja

Autor: Silva Tenčić, 7. 11. 2019.

Osnovna škola Matije Vlačića Labin od rujna do prosinca 2019. godine uključena je u međunarodni projekt s Osnovnom školom Ivana Cankarja iz Trbovlja, Slovenija, pod nazivom „Solidarni z naravo in drug z drugim“.  Cilj projekta je kod učenika potaknuti senzibilitet prema prirodi i njenim plodovima, očuvanju iste te naravno i razmjena iskustava, stjecanje novih prijateljstava i učenje o drugoj kulturi i običajima. Projekt je kroz protekle mjesece imao svoje zadatke, u rujnu smo izrađivali instrumente od recikliranog materijala i prirodnih materijala nađenih u šumi. Kroz listopad smo oslikavali oblutke i kamenje te na njih upisivali poruke prijateljstva i solidarnosti. U studenom smo započeli s otkrivanjem divljih odlagališta otpada na našem području o čemu moramo obavijestiti grad Labin. Ta međunarodna suradnja obuhvaća i učeničku razmjenu te su učenici iz Trbovlja zajedno sa svojim učiteljicama boravili kod nas od 4 do 6 studenog, a naši učenici razmjenu očekuju u prosincu. Nositelji aktivnosti u našoj školi bili su učenici šestih razreda uključeni u izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje te učenici sedmih razreda koji su članovi Gradskog vijeća mladih naše škole. Proteklih mjeseci vrijedno smo se pripremali za njihov dolazak, učili smo slovenske pjesmice i recitacije, koje smo s veseljem predstavili na priredbi dobrodošlice. Naše smo goste upoznali s našim gradom, posjetili smo muzej grada Labina, Memorijalnu zbirku Matije Vlačića, Gradsku knjižnicu, šoht u obnavljanju te su nas srdačno primili zamjenica gradonačelnika Federika Mohorović i pročelnik Borijan Batagelj. Također u realizaciji projekta pomogla nam je i udruga Alfa Albona koja je učenicima pripremila radionicu na engleskom jeziku o solidarnosti, različitostima i toleranciji. Također naše smo goste odveli u Društvo Slovenaca gdje nas je primila teta Silva, a tamo smo i veselo zapjevali Na planincah, koja je neslužbeno postala himna projekta! Posljednji dan uputili smo se u posjet Rapcu, gdje nas je nakon obilne kiše dočekalo sunce. U ova tri dana, nadamo se, stvorila su se neka doživotna prijateljstva i veselimo se brzom odlasku u Trbovlje već 9. prosinca. Naši su učenici svoje nove prijatelje ugostili u svojim obiteljima gdje su bili toplo i radosno prihvaćeni. Već sada razmišljamo o nadolazećem susretu i veselimo se vožnji vlakom. U ova tri dana shvatili smo koliko naša dva grada imaju sličnosti i zajedničku rudarsku baštinu te su nam već nove ideje u glavama za buduću suradnju.

Silvia Česnik