Četvrtaši upoznali Zagreb

Autor: Sanja Škopac, 31. 10. 2019.

U četvrtak, 24.10.2019. učenici četvrtih razreda posjetili su Zagreb s ciljem upoznavanja glavnog grada Republike Hrvatske.

U ranim jutarnjim satima  krenuli smo autobusom iz Labina prema Zagrebu. Oko 10:00 stigli smo u glavni grad te krenuli u razgledavanje. Sa svih strana pozornost su nam privlačile različite stvari: mnoštvo trgovina, kafića, blještavih reklama, zanimljivih radionica, malih obrta i sl. Ipak, u Zagreb smo prvenstveno došli da bi istražili kulturno–povijesne znamenitosti, posjetili muzeje i naučili nešto novo i zanimljivo iz prošlosti i sadašnjosti grada Zagreba.

Naše prvo odredište bio je Tehnički muzej Nikole Tesle. Uz stručno vodstvo djelatnika muzeja razgledali smo određene odjele: poljodjelstvo i geologija, vatrogastvo i promet. Najzanimljivije nam je bilo na odjelu prometa gdje smo vidjeli različita prometna sredstva te uočili njihov razvoj i napredak kroz povijest.

Iz Tehničkog muzeja, puni dojmova otišli smo u Park–šumu Maksimir, jedan od najljepših i najpoznatijih  parkova u gradu Zagrebu. Učenici su s nestrpljenjem čekali ulazak u Zoološki vrt. Najprije smo se smjestili u restoran Morski lav i u ugodnom ambijentu odlično ručali wink. Zoološki vrt uvijek nudi nova iskustva i iznenađenja. Netko pronađe životinju koja ga uvijek iznova oduševi, netko onu koju nikada prije nije vidio. Nešto nas nasmije, nešto raznježi, nešto rastuži ili prestraši, ali svakako nitko iz Zoološkog vrta ne izađe ravnodušan.

Uputili smo se i na naše posljednje odredište u glavnom nam gradu, prema  Trgu Josipa bana Jelačića. Vodič nas je poveo u poučnu šetnju gradom. Kroz priče i legende, učenici su upoznali: Manduševac, Zagrebačku katedralu na Kaptolu, poznatu tržnicu na Dolcu, Kamenita vrata, zgradu Hrvatskog sabora i Crkvu sv. Marka na Markovom trgu, Kulu Lotršćak te Zagrebačku uspinjaču koja spaja Gornji i Donji grad.

Hodajaći dalje gradom i vozeći se autobusom učenici su imali prilike vidjeti zanimljive građevine i ustanove poput: Hrvatskog narodnog kazališta, Muzeja Mimare, Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, Zagrebačke arene, prelijepih zagrebačkih fontana itd.

Oko 18 sati krenuli smo prema Labinu. Na povratku kući učenici su prepričavali događaje, izražavali emocije i dojmove, a u autobusu je cijelim putem bilo veselo i zabavno.

Zahvaljujemo se Turističkoj agenciji Alibi d.o.o. iz Umaga na dobroj organizaciji i suradnji.

Učiteljice: Lorena Dobrić, Nagua Giurici i Marta Verbanac