TREĆAŠI NA FESTIVALU ZAVIČAJNOSTI „ŠKOLE U SRCU ZAVIČAJA“ U UMAGU

Autor: Sanja Škopac, 17. 5. 2019.

Danas, 17.svibnja 2019. učenici trećih razreda sudjelovali su na Festivalu zavičajnosti u Umagu  gdje su predstavili svoj projekt „Kolori i odori moje Istri“. Projekt se održava pod pokroviteljstvom Istarske županije. Tamo su uz ostale 44 istarske škole prigodnim igrokazom i prezentacijom te svojim vedrim i veselim štandom predstavili svoj rad. Kako bi se učenici upoznali sa zavičajem u kojem žive te kako bi kod njih poticali i razvijali ljubav i poštovanje prema zavičajnom govoru, kulturi, običajima i ljudima koji u njemu žive, krenulo se u projekt.

Projekt su realizirali u razdoblju od rujna do svibnja, školske godine 2018./2019.

U sklopu projekta, u rujnu su posjetili središte Istarske županije, Županijsku skupštinu, Etnografski muzej pri Pazinskom kaštelu, vidjeli pazinsku jamu, Pazinski kolegij i Dom kulture.

Uslijedilo je putovanje u Poreč gdje su posjetili Eufrazijevu baziliku te razgledali starogradsku jezgru.

U sklopu istog putovanja posjetili su i jamu Baredine te razgledali Galeriju Konobon i Traktor Story. O viteškoj igri Trka na prstenac, doznali su u Barbanu. U Barbanu su usvojili mnoga znanja o razvoju čakavskog narječja i o povijesti ovog dijela Istre. Znanja su produbili posjetom Kući čakavskog Sabora u Žminju. Obišli su sajmište i razgledali kaštel. Put ih je vodio prema Svetom Vinčentu gdje su vidjeli Kaštel Morosini Grimani kao i ostale kulturno-povijesne spomenike koji se ističu u ovom malom mjestu. U Raklju su obišli rodnu kuću Mate Balote. Slušali su o tradicijskom zanimanju lončarenja kao i tradicijskim instrumentima. U prosincu su kao dio tradicije okitili božićnu smreku na nekadašnji način i kušali tradicionalna jela vezana uz Božić.

Put ih je dalje vodio prema mjestima središnje Istre: Buzetu, Motovunu, Livadama i Roču.  Upoznavajući ova mjesta upoznali su pismo glagoljicu, tradicijska glazbala bajs i trieštinku, posjetili Livade (tartufi) te doznali legendu o Velom Joži. U Labinu su povodom Dana rudara obišli mjesta vezana uz rudarsku baštinu i poznate ličnosti iz prošlosti Labina (rodne kuće Matije Vlačića i Giuseppine Martinuzzi). Kako bi stekli više znanja o gospodarskim djelatnostima zavičaja posjetili su Istarski vodovod u Buzetu. Ugostili su i profesionalnog ribara koji im je zorno dočarao svoje zanimanje, različite načine ribolova, alate, očevidnik o ulovu ali i donio tri “kašete“ bijele i plave ribe, školjke, muzgavce i rakove. Naučili su koje ribe spadaju u bijelu, a koje u plavu ribu, kako izgledaju, kada se love i kako se pripremaju. Priredili su izložbu riba i ribarstva u holu uz Dan škole. Projekt će završili posjetom Limskom kanalu, Rovinju i Crvenom otoku. Razgledat će i Eko muzej batane u Rovinju kako bi se upoznali s vrstom tipične istarske drvene barke.

Učili su, crtali, pjevali, istraživali i učili na drugačiji način. Na svojim putovanjima bili su i vodiči koji su samostalno tražili podatke o mjestima, događajima i pojedinostima putovanja.

Zahvaljujemo svima koji su nam na bilo koji način pomogli u ostvarivanju ovog projekta.

Uz učenike u projektu su uživale i njihove učiteljice:

3.a - Lorena Dobrić

3.b - Nagua Giurici