PROJEKT „KOLORI I ODORI MOJE ISTRI“ – GRAD LABIN – PUTOVANJE KROZ PROŠLOST GRADA LABINA

Autor: Sanja Škopac, 5. 3. 2019.

Danas, 05.03.2019. povodom Dana rudara, odnosno Dana labinske republike otputovali smo u prošlost grada Labina. Razgledavanje grada i upoznavanje kulturno – povijesnih znamenitosti te značajnih događaja i ličnosti iz njegove povijesti, odvijalo se u okviru hodajuće interaktivne predstave u organizaciji glazbeno – scenskih umjetnika Sedine i Miroslava Cerovca.

Glavni likovi, nona i unuk, dočekali su nas na Piacalu, središtu bivše rudarske industrijske zone. Predstava je započela predstavljanjem simpatičnih likova koji su nas od samog početka nasmijavali svojim smiješnim dijalozima. Prvi dio hodajuće predstave bio je posvećen rudarstvu kao važnoj gospodarskoj grani u prošlosti grada Labina te Labinskoj republici koja je proglašena 02.03.1921. godine tijekom štrajka kojeg su rudari podigli zbog nezadovoljstva uvjetima rada i odnosa poslodavaca prema njima.

Zatim smo se s nonom Anom i unukom Alenom uputili pješice u Stari grad. Putem su nas spontano uključivali u razgovor kroz koji smo otkrivali nove činjenice o našem gradu i utvrđivali one koje smo već naučili. Uspoređivali smo izgled grada i život ljudi u prošlosti s današnjim životom i djelatnostima ljudi modernog doba.

Razgledavanje grada započeli smo na Crću, glavnom gradskom trgu. Zgrada općine bila je novi poticaj za razgovor. Sagrađena je na mjestu nekadašnjih groblja pored crkvica Sv. Sergija i Sv. Marinele pa su navodno prilikom kopanja temelja za novu zgradu, iskopane i ljudske kosti što je kod mnogih izazvalo čuđenje i nevjericu.

Nona nam je s posebnim emocijama pripovijedala o Giuseppini Martinuzzi, jer osim što je bila istaknuta učiteljica i pedagoginja, cijeli se život borila za ljudska prava osobito prava žena. Zato nas je dovela pred njezinu rodnu kuću gdje smo slušali zanimljivosti iz života i rada G. Martinuzzi.

U gradskoj loži, mjestu održavanja pučkih sajmova i suđenja prijestupnicima, nona i unuk su nam demonstrirali što se događalo onima koji nisu poštivali zakon.

Zatim smo se uputili u samu jezgru grada opasanom zidinama iz 16. stoljeća. Ušli smo kroz gradska vrata sv. Flora i zaustavili se na Trgu fontika. Oko trga smjestile su se labinske znamenitosti: Podestova palača, Malo kazalište i zvonik koji je u prošlosti bio skladište za žito. Nona i unuk su se izmjenjivali u pripovijedanju o navedenim znamenitostima te nas poticali na zamišljanje događaja i situacija u njima i oko njih.

Sljedeće odredište bila je rodna kuća Matije Vlačića. Zgrada se ističe lijepim baroknim pročeljem na kojem se ističu terasa i grb istaknute labinske obitelji Frankovich.

Put nas je doveo do  Fortice s koje se pruža prekrasan poged na Kvarnerski zaljev i Podlabin. Hodajući ulicama Starog grada kroz interaktivnu komunikaciju s glumcima otkrivali smo jedni drugima zanimljivosti iz života grada. Svatko od nas imao je potrebu reći što zna o nekoj kući ili građevini koju smo vidjeli.

Zahvaljujemo se  Sedini i Miroslavu Cerovcu na opuštenom, zanimljivom i edukativnom vođenju  te Gradu Labinu koji  je podržao i financirao organizaciju stručnog vođenja.

Učiteljice:

Nagua Giurici