Prezentacija juda u drugom razredu

Autor: Sanja Škopac, 13. 2. 2019.

Još jedan zanimljiv dan u 2.a i 2.b razredu…sportski petak.

U petak, 08.02.2019. godine u goste su nam došli Dorin tata, Petar Basanić i njegov prijatelj Vedran Pizentić. Oni se bave judom kojeg su nam ovom prilikom i prezentirali.

Judo je borilačka vještina i olimpijski sport. Nastao je u Japanu,  a njegov osnivač je Jigoro Kano. Riječ judo na japanskom znači – nježni način. Saznali smo da nas judo ustvari uči tehnikama bacanja, te da se smije koristiti samo u dvoranama a ne za tučnjave. Sportaši (borci) oblače kimono koji se zove džudogi, a vezuju ga pojasom – obi. Pojas može biti bijele, žute, narančaste, zelene, plave, smeđe, crne ili crvene boje što ovisi o stupnju njihovog znanja. Crveni pojas ima samo nekoliko ljudi na cijelome svijetu.

Meč se održava na mekoj podlozi – tatami. Prije početka borbe protivnici se pozdrave s JIME (ĐIME), a na kraju borbe s MATE. Sudac koji sudi borbu pobjednika proglašava s riječju IPON. Trener u judu zove se TENSEJ.

Ajme, koliko japanskih riječi, zavrtilo nam se u glavi. A kada su nam Petar i Vedran pokazali bacanje zavrtilo nam se još više i bilo nam je super. Cijela dvorana se zatresla, barem se nama to tako učinilo.

Svoj kimono odjenuli su Dora i Alessio. I oni treniraju judo pa su nam pokazali što znaju i bili smo jako ponosni na njih. U judu se bore i veli i mali pa je naš Franko „bacio“ barba Petra kao od šale.

Brzo je prošao naš judo sat. Bilo nam je jako zanimljivo i sigurno će se neki od učenika okušati u tom sportu. Judašima želimo čim više IPON-a, a mi s nestrpljenjem čekamo neki novi hobi naših roditelja.

Veeeliko hvala Petru i Vedranu! smiley

Marina Franković i Sanja Škopac