Fešta od jabuki va Rapce

Autor: Tanja Dobrić, 28. 10. 2015.

U utorak, 20.10.2015., obilježili smo Dan jabuka u područnoj školi Rabac. U čast gospođice jabuke – kraljice voća, organizirali smo pravu malu feštu na kojoj smo se lijepo družili i zabavljali, ali i mnogo radili i naučili.

KAKO JE SVE POČELO?

U razgovoru s učiteljicama Naguom Giurici i Lorenom Dobrić rodila se ideja da učenici četvrtih razreda posjete područnu školu u Rapcu povodom Dana jabuka. Želja nam je bila da učenici kroz različite aktivnosti nauče nešto novo o ovom čudesnom voću te da upoznaju mogućnosti njenog iskorištavanja i primjene u svakodnevnom životu.

KAKO JE ORGANIZIRANA FEŠTA OD JABUKI?

Mi - učiteljice smo bile zadužene za organizaciju aktivnosti i nabavku potrebnog materijala te pribora za rad. U tome su nam pomogli  roditelji i naša školska kuhinja.

Učenike smo podijelile u 4 skupine po 16 učenika. Skupine smo nazvali po sortama jabuka i svaka je skupina imala određeni zadatak. Voditeljica svake skupine bila je jedna učiteljica koja je pomagala učenicima u realizaciji postavljenih zadataka.

Voditeljica SKUPINE GOLDEN DELICIOUS bila je učiteljica Marta Verbanac. Njezin zadatak je bio pripremiti kompot, sok i kašice od jabuka.

Voditeljica SKUPINE GRANNY SMITH bila je učiteljica Dilana Dagostin Mohorović. Njezin zadatak je bio pripremiti vesele štapiće i tanjure s jabukama u kombinaciji s drugim jesenskim plodovima.

Voditeljica SKUPINE GALA bila je učiteljica Nagua Giurici. Njezin zadatak je bio priprema voćne salate  i karameliziranih jabuka.

Voditeljica SKUPINE JONAGLD bila je učiteljica Lorena Dobrić. Njezin zadatak je bio priprema štrudela od jabuka.

Kako bi sve uspjeli bez teškoća organizirati i provesti u malom prostoru sa šezdeset četvero djece uključile smo u rad našu spremačicu Vesnu, učiteljicu produženog boravka Marijanu Blašković i prijateljicu Dalreu Stemberga koje su nam bile od velike pomoći.

Svakoj skupini dodijeljeno je radno mjesto u prostorijama škole: dvije učionice, blagavaona i hol škole.

Cilj nam je bio da svi učenici aktivno sudjeluju u pripremi i prezentaciji proizvoda od jabuka te da tijekom rada međusobno surađuju i komuniciraju. Na taj način djeca imaju priliku vidjeti i osjetiti proces nastajanja gotovog proizvoda te ga oplemeniti svojom kreativnošću i maštovitošću.

KAKO JE PROVEDENA FEŠTA OD JABUKI

Budući da je PŠ Rabac bila domaćin Fešte od jabuki učenici su svojim prijateljima iz 4. razreda priredili  doček dobrodošlice na školskom igralištu. Dočekali su ih uz pjesmu te ih upoznali sa svojom školom. Uslijedila je podijela učenika u skupine te raspoređivanje na radna mjesta. Učenici su bili veoma uzbuđeni i nestrpljivo su čekali početak rada. Stavili su svoje šarene pregače, kapice i marame te s učiteljicama krenuli na svoja radna mjesta.

Bilo je prekrasno promatrati djecu kako s „guštom“ režu i ribaju jabuke...kako valjaju tijesto i prave štrudel...kako svojim spretnim ručicama slažu vesele tanjure i štapiće ...kako mješaju i ukrašavaju voćnu salatu...kako kuhaju kompot i prave sokove i kašice...kako ozarenih lica gledaju u lonac u kojem se priprema karamela za njihove karamelizirane jabuke.

Možemo reći da zaista nismo očekivale toliko oduševljenje zadatkom i toliko zalaganje i trud svih učenika.

Sve skupine izložile su svoje proizvode u holu škole. Svi su jedni drugima pokazivali što su napravili i hvalili se svojim umijećem. Nestrpljivo su čekali degustaciju svih proizvoda, ali prije same degustacije učenici su odmjerili snage u štafetnim igrama i igrama spretnosti s jabukama.

Učenici 4. razreda iz matične škole istraživali su o sortama jabuka i načinu njihove primjene te su svoje istraživanje prezentirali drugim učenicima.

Skupina GRANNY SMITH je nakon obavljenog zadatka uz pomoć učiteljice Dilane napisala zajedničku pjesmu o jabuci na dijalektu. Učenici 4. razreda Danijel Diminić i Antonio Martinčić bili su najviše inspirirani jabukom pa su stihovi i rime tekli kao od šale.

Svi su jedva dočekali degustaciju. Boje i mirisi širili su se iz svakog kutka škole. Čak su i pčelice osjetile osebujne mirise i sve te dobre vibracije pa su nam došle u posjet. Pojeli smo gotovo sve što smo pripremili i družili se u vedrom i veselom raspoloženju uz glazbu i igru. Dječji smijeh orio se po cijeloj školi i širio se na školskom dvorištu.

Ovim malim projektom dokazali smo da se sve može kad se male ruke slože. Ruke su si pružile i učiteljice i učenici te međusobnim dogovoranjem, poštivanjem i uvažavanjem, kao i zajedničkim radom odradili izvrstan posao. Učenici su tijekom samog rada iskazivali zadovoljstvo i radost, a na kraju svega komentirali kako bi Feštu od jabuka ponovili još 100 puta. Čak su neki rekli kako im je ovo bio jedan od najljepših dana u školi.

Zajednička pjesma

JABUKI

SI LJUDI OD VAJKA PRAVE

DA SO SE JABUKI JOKO ZDRAVE.

NEKI BI HI SAKI DON S GUŠTON JALI

A NEKI RAJ BEZ NJIH ZOSTALI.

MAGARI SI ZNOJO DA SO ZA ZDROVLJE JOKO DOBRE

S JABUKO NA  DON DOHTOR S KUĆI VONKA  GRE.

JABUKAH JE SAKE FOZI – I MIĆEH I VELEH

ŽUTEH, CRVENEH, ZELENEH, TONKEH I DEBELEH.

OD JABUKI MOREŠ SEGA STORIT:

ŠTRUDEL, SALOTO, MARMELADO...

MA ANKE DOBREGA KOMPOTA I SOKA SE NAPIT.

Lorena Dobrić

Nagua Giurici

Marta Verbanac

Dilana Dagostin Mohorović

Marijana Blašković

Budući da slike govore više od riječi, pogledajte našu galeriju slika i osjetite kako nam je bilo lijepo. smiley

Galeriju slika pogledajte ovdje: http://os-mvlacica-labin.skole.hr/galerija?show=album&id=27

"U ljubavi je čak devet deset."

vijetnamska poslovica