MONTE KUNCI

Autor: Silva Tenčić Stemberger, 29. 3. 2015.

PREKRASAN DAN U PRIRODI

U srijedu, 18.ožujka, 2015., za učenike trećih razreda OŠ Matije Vlačića, organizirana je izvanučionička nastava na lokaciji Monte Kunci (Ripenda) koju je vodio arheolog i kustos Narodnog muzeja u Labinu, profesor Vedran Kos.

Naša mala avantura započela je pješaćenjem iz Labina prema brežuljku Kunci u Ripendi. Praćeni suncem i laganim vjetrom promatrali smo promjene u prirodi i uživali u njenoj ljepoti. Već na samom početku uočili smo da se priroda budi. Putem su nas pozdravljale ljubičice, visibabe, šafrani, tratinčice, ljutići i kukurijeci. Da je zima na odlasku, potvrdilo nam je i drveće čije su krošnje počele listati, pupati i cvjetati. Miris cvijeća i cvrkut ptica pratili su nas do odredišta. Uživanje u prirodi remetio je samo odbačeni otpad koji je narušavao njezin izgled. U obližnjim šumarcima i na cvjetnim livadama, svoje su mjesto, na žalost, našli: stari ruzinavi hladnjaci i štednjaci, kompjuteri, automobilske gume, najlonske vrećice i druge stvari koje nikako ne spadaju među biljni i životinjski svijet. Vidjeli smo primjer neodgovornog ponašanja ljudi prema prirodi. Djeca su kritizirala čovjekovo neodgovorno ponašanje i osudila negativan odnos čovjeka prema svemu što ga okružuje.

Nakon dvadesetak minuta stigli smo na brežuljak Kunci okružen ravnicom sa svih strana. Na plodnim poljima i oranicama uočili smo crvenu, sivu i crnu zemlju koja je specifična za našu  Istarsku županiju. Primjetili smo da su ljudi već počeli s proljetnim radovima.

Svi smo s nestrpljenjem čekali predavanje o ilirskoj gradini Monte Kunci kao i o prošlosti našeg zavičaja. Vedran Kos nam je ispričao zanimljivu priču o jednoj od najočuvanijoj gradini u Istri. Saznali smo da je naselje osnovano početkom brončanog doba. Kunci su stari oko 3000 godina, sastoje se od dva koncentrična kružna kamena zida izgrađena oko blage uzvisine. Uz glavni ulaz u visinu doseže do 6 m, a širinu do 10 m. Vedran nam je otkrio zanimljiv podatak o pronalasku gradine. Naime, otkrio ju je poznati Sir Richard Burton, poznati engleski znanstvenik i istraživač 19. stoljeća, koji je bio oduševljen ljepotama našeg kraja.

Najveću pažnju nam je zaokupilo arheološko nalazište u kojem su iskopani dijelovi keramičkih i metalnih predmeta te kostiju životinja. Ostatke nekih predmeta Vedran nam je donio  iz Narodnog muzeja pa smo ih s interesom proučavali i zamišljali kako su izgledali u cjelosti. Oduševile su nas i gromače, stare grobnice koje smo imali prilike vidjeti u neposrednoj blizini.

Profesor Kos naveo je mnoge zanimljivosti iz prošlosti grada Labina i Istarske županije pa smo uz njegove priče i slikovite opise upotpunili prethodno stečeno znanje. Budući da je profesor zaljubljenik u prirodu, a uz to i planinari, upoznao nas je s osobitostima Istre, njezinim smještajem, istaknutim mjestima i kulturno- povijesnim spomenicima, poljoprivrednim i gospodarskim djelatnostima.

Puni dojmova i zanimljivih informacija, vratili smo se u školu. Zaključili smo da bismo češće trebali imati nastavu u prirodi i učiti iz izvorne stvarnosti. Osim što učimo, boravimo na svježem zraku, družimo se i dobro zabavljamo.

Zahvaljujemo se profesoru Kosu na susretljivosti, strpljenju i uloženom trudu!

Učiteljice:

Nagua Giurici

Lorena Dobrić

Dilana Dagostin Mohorović

Priloženi dokumenti:
FullSizeRender(1).jpg (182.81 KB)
FullSizeRender(2).jpg (190.30 KB)
FullSizeRender(5).jpg (200.62 KB)

"U ljubavi je čak devet deset."

vijetnamska poslovica