Učenici šestih razreda posjetili Muzej Apoksiomena, Miomirisni vrt u Malom Lošinju i mjesto Osor

Autor: Silva Tenčić, 12. 5. 2022.

Učenici šestih razreda su 11. 5. 2022. otišli na izlet na otoke Cres i Lošinj u pratnji razrednika i knjižničarke.

U sklopu izleta posjetili su Muzej Apoksiomena u Malom Lošinju, pogledali kip i dokumentarni film o njegovom pronalasku u podmorju pokraj otoka Lošinja te vrlo pažljivoj i dugotrajnoj restauraciji. Čuli su i priču o podstanaru koji je živio u kipu, malom mišu koji je u stopalu kipa imao pravu smočnicu. Po ostacima zrnja i sjemenki iz te njegove zalihe određeno je vremensko razdoblje stvaranja kipa (2. ili 1. st. prije Kr.).

U Miomirisnom vrtu voditeljica vrta je s učenicima provela radionicu prepoznavanja mediteranskog bilja. Svaki je učenik imao priliku sastaviti vlastiti mini herbarij sastavljen od listića smilja, kadulje, masline i ostalih biljaka iz predivnog kamenjara u kojem borave i brojne životinje: magarac, ovan, kornjače, kunić i dr.

Od turističkog vodiča učenici su naučili puno i o bjeloglavim supovima, koje smo baš u tom trenutku i gledali  kako lete iznad naših glava, zemljopisnim karakteristikama otoka te o Vranskom jezeru, mostu između Cresa i Lošinja po kojem smo prošli, a na povratku su o naučenom imali i mali kviz.

Neki učenici su po prvi put posjetili ta dva naša otoka koji spadaju među najljepše otoke našega Jadrana pa im je stoga doživljaj otoka bio još upečatljiviji.

Silva Tenčić

"U ljubavi je čak devet deset."

vijetnamska poslovica