Srednjoškolski sustav

Autor: Iva Sergo, 19. 6. 2021.

Srednjoškolskim se obrazovanjem nakon završetka osnovnog školovanja, omogućava stjecanje znanja i sposobnosti za rad i nastavak školovanja. Srednjoškolsko obrazovanje u Hrvatskoj nije obavezno.

Slika u nastavku vjerno prikazuje naš srednjoškolski sustav.

GIMNAZIJE su srednje škole u trajanju od četiri godine. Ovisno o predmetima koji su u programu gimnazije zastupljeniji mogu biti opće, jezične, klasične, prirodoslovno-matematičke i umjetničke. Primjerice, jezične gimnazije imaju veću zastupljenost različitih jezika, prirodoslovno-matematičke veću zastupljenost prirodnih predmeta (biologija, kemija, fizika) i matematike. Nakon završene četiri godine, učenici su obavezni polagati državnu maturu. Gimnazije ne osposobljavaju ni za jedno konkretno zanimanje, već pripremaju za nastavak obrazovanja na fakultetu ili visokoj školi.

UMJETNIČKE ŠKOLE su škole u trajanju od četiri godine koje nude programe za učenike koji se odlikuju sposobnostima u glazbi, plesu, likovnoj umjetnosti i dizajnu. Srednje glazbene, srednje baletne i škole za ritmiku i ples upisuju se, u pravilu, nakon završene osnovne glazbene ili plesne škole. Prilikom upisa u takve škole provjeravaju se sposobnosti za traženo područje. Obrazovanje završava izradom i obranom završnoga rada. Ispite državne mature učenici polažu ukoliko planiraju nastaviti svoje obrazovanje na fakultetu ili visokoj školi.

STRUKOVNE ŠKOLE U TRAJANJU OD ČETIRI ILI PET GODINA pripremaju učenika za rad u nekom području, ali i za nastavak obrazovanja na fakultetu ili visokoj školi. Uče se opći predmeti i predmeti posebno vezani uz struku te se pohađa praktična nastava. Obrazovanje u četverogodišnjim strukovnim školama završava izradom i obranom završnog rada. Ako učenik želi nastaviti obrazovanje na fakultetu ili visokoj školi, mora polagati državnu maturu. Strukovne škole u trajanju od četiri godine su: arhitektonski tehničar, brodograđevni tehničar, dentalni tehničar, ekološki tehničar, ekonomist, elektrotehničar, farmaceutski tehničar, fizioterapeutski tehničar, geodetski tehničar, građevinski tehničar, grafički urednik, hotelijersko-turistički tehničar, kemijski tehničar, komercijalist, kozmetičar, medicinska sestra/tehničar (trajanje: pet godina), medijski tehničar, odjevni tehničar, poljoprivredni tehničar, pomorski nautičar, poslovni tajnik, računalni tehničar, sanitarni tehničar, strojarski tehničar, šumarski tehničar, tehničar cestovnog prometa, tehničar nutricionist, tehničar-pregledač vagona, tehničar PT prometa, tehničar za brodostrojarstvo, tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom, tehničar za elektroniku, tehničar za energetiku, tehničar za logistiku i špediciju, tehničar za mehatroniku, tehničar za računalstvo, tehničar za telekomunikacije, tehničar za željeznički promet, turističko-hotelijerski komercijalist, upravni referent, veterinarski tehničar, web-dizjaner.

STRUKOVNE ŠKOLE U TRAJANJU OD TRI GODINE pripremaju učenike za rad u industriji, gospodarstvu i obrtništvu. Nastava se izvodi u školskim učionicama, školskim radionicama i industrijskim pogonima. Na kraju tri godine polaže se završni ispit. Nastavak obrazovanja moguć je u tehničkim školama ili u stjecanju majstorskih zvanja i to nakon dvije godine radnog iskustva u zanimanju. Strukovne škole u trajanju od tri godine su: administrator, alatničar, autoelektričar, autolakirer, autolimar, automehaničar, bravar, brodograditelj, brodski mehaničar, cnc operater, cvjećar, elektroinstalater, elektromehaničar, elektroničar, finomehaničar, fotograf, frizer, grafičar dorade, grafičar tiska, instalater grijanja i klimatizacije,  instalater kućnih instalacija, instalater-monter, keramičar-oblagač, konobar, kozmetičar, krojač, kuhar, mesar, monter suhe gradnje, pediker, pekar, pismoslikar, plinoinstalater, podopolagač, pomoćni autolimar, pomoćni bravar, pomoćni cvjećar, pomoćni knjigoveža, pomoćni krojač, pomoćni kuhar i slstičar, pomoćni polagač keramičkih pločica, pomoćni soboslikar i ličilac, pomoćni vodoinstalater, pomoćni vrtlar, pomoćni zidar, prodavač, slastičar, rukovatelj samohodnim građevinskim strojevima, soboslikar-ličilac, stolar, strojobravar, telekomunikacijski monter, tokar, vodoinstalater, vozač motornog vozila, vrtlar, zidar.

PROGRAMI OBRAZOVANJA U TRAJANJU OD DVIJE GODINE: monter strojeva i konstrukcija i pomoćni kuhar.

> Kutak psihologa i pedagoga  > Kad narastem bit ću...