2013-12-13 13:23:42

Mir i dobro

Dana 10.12.2013. djelatnici Policijske postaje Pule i Labina održali su predavanje i prezentaciju o rukovanju i opasnostima uporabe pirotehničkih sredstava za sve učenike sedmih razreda.

Pirotehnička sredstva razreda I čine pirotehničke igračke, odnosno bengalske šibice, naboji za dječje pištolje, konfeti-bombice, pucajući ulošci za cigarete, bomboni, žabice, čepovi i vrpce, pasje bombice, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom, naboji koji eksplodiraju pod nogama, male petarde i drugi slični proizvodi. Prodaja ovih sredstava dopuštena je u prodavaonicama, kioscima i pokretnim trgovinama tijekom cijele godine, osobama starijim od 14 godina.
Pirotehnička sredstva razreda II čine sredstva za male vatromete, odnosno petarde, rimske svjećice, fontane, bengalske baklje, bengalske svjećice, topovski pucnji tzv. Party Knaller i rakete, te drugi slični proizvodi.

Pirotehnička oprema II razreda namijenjena stvaranju zvučne i svjetlosne atmosfere prilikom novogodišnjih  proslava u legalnoj je prodaji u razdoblju od 15. prosinca do 1. siječnja, a uporaba je dopuštena u razdoblju od 27. prosinca do 1. siječnja i to isključivo osobama starijim od 18 godina, dok je mlađima dopuštena samo pod nadzorom roditelja ili skrbnika. 
Zabranjena je uporaba pirotehničke opreme u zatvorenim prostorijama, te na prostoru gdje se okuplja veći broj ljudi.

Zakon predviđa slijedeće kazne za nedozvoljenu uporabu pirotehničkih sredstava:
Novčana kazna od 1.000 do 5.000 kuna za prekršaj fizičke osobe koja koristi pirotehnička sredstva razreda II izvan dozvoljenog razdoblja ili ako ta sredstva koristi u dozvoljenom razdoblju u zatvorenim prostorijama i na prostorima gdje se okuplja veći broj osoba. Ista kazna predviđena je za osobu koja izvodi javni vatromet, a nema dozvolu za izvođenje javnog vatrometa.
Novčanom kaznom do 800 kn ili kaznom do 30 dana zatvora zbog narušavanja mira i sigurnosti građana, kazniti osoba koja neovlašteno puca iz vatrenog oružja, pali rakete ili sličan eksplozivan, odnosno zapaljiv materijal.
Ista visina kazne je propisana za  roditelja ili staratelj, čije dijete ili štićenik učini prekršaj utvrđen Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira ili propisima donesenim na temelju tog Zakona te ako je prekršaj posljedica lošeg odgoja ili zanemarivanja nadzora nad djetetom.
Kazneni zakon RH za počinitelje kaznenog djela dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom predviđa zatvorsku kaznu od šest mjeseci do pet godina. U slučajevima kad je kazneno djelo počinjeno na mjestu gdje se okuplja veći broj građana, predviđa se kazna zatvora od jedne do osam godina.
Zakon predviđa i kazne za nedopušteno držanje oružja i eksplozivnih tvari, a predviđena je novčana kazna ili zatvor do tri godine.


Osnovna škola Matije Vlačića Labin