Škola u prirodi - Hrvatsko zagorje

Autor: Tanja Dobrić, 11. 10. 2013.

TKO? Učenici 4. razreda i učiteljice

KADA? 3. i 4. listopada 2013.

GDJE? Škola u prirodi – Hrvatsko zagorje

Trećeg listopada u 7:30, učenici 4. razreda sa svojim učiteljicama krenuli su na uzbudljivo putovanje u Hrvatsko zagorje. Već na samom početku osjećalo se vedro i veselo raspoloženje. Sjajna animatorica Dijana pobrinula se da učenici tijekom putovanja kroz igru i edukativne priče uče i ponavljaju sadržaje o brežuljkastim prostorima Republike Hrvatske. Učenici su poticani na promatranje prirodno zemljopisnih obilježja i gospodarskih djelatnosti brežuljkastog kraja.

Glavni grad Republike Hrvatske nestrpljivo je čekao veselu družinu da je upozna sa svojim kulturno povijesnim znamenitostima i brojnim zanimljivostima. U 11: 30, vesela družina stigla je u Zagreb gdje ju je dočekao vodič i poveo u razgledavanje. Učenici su vidjeli: Mirogoj, Gradec-povijesnu jezgru Zagreba, Kaptol, Kamenita vrata, Kulu Lotršćak, Zagrebačku katedralu, Dolac s najpoznatijom tržnicom, Trg bana Jelačića. Sa Gornjeg grada, Zagrebačkom uspinjačom spustili su se u Donji grad što je za učenike bilo veoma uzbudljivo.

Ručak u Mc Donaldsu na Trgu bana Jelačića! Igračka za uspomenu! Super stvar! Iako propagiramo zdravu prehranu, mora se priznati da ovo povremeno treba priuštiti djeci.

Nakon ručka učenici su posjetili Zoološki vrt. U carstvu životinja, posebno su ih oduševili majmuni koji su za učenike priredili spontanu predstavu.

Dinamov stadion u neposrednoj blizini Zoološkog vrta, izazvao je oduševljenje muškog dijela vesele družine.

Ipak, djeca su bila najviše uzbuđena zbog sljedeće destinacije, Varaždinskih toplica, te su s nestrpljenjem čekala dolazak u hotel u kojem će i prespavati. Bilo je pravo zadovoljstvo promatrati ushićena lica prilikom smještaja u sobe, slušati šaputanja i simpatične tajne dogovore svojstvene samo djeci.

Nakon večere, vesela družina je u pratnji učiteljica i animatorice krenula na bazen u sklopu hotela.Plivanje i vodene radosti bile su samo uvertira u večernju zabavu-mini disco. Pripreme za večernji izlazak bile su vrlo ozbiljne. Frizure, pomno odabrana odjeća i onaj teško opisvi važni stav. (ha,ha) . Animatorica Dijana organizirala je igre i ples koje su bitno utjecale na stvaranje pozitivnog ozračja. Plešući u ritmu najpopularnije glazbe, vrijeme je brzo proletjelo. Oko 23 sata učenici su smješteni u svoje sobe. Odlazak na spavanje za većinu djece predstavljao je novu avanturu. Ma kome se uopće spava na izletu?!

Osvanulo je jutro, 4. listopada u Varaždinskim toplicama. Maglu i mraz otjerao je dječji smijeh i prepričavanje događaja na hodniku. Pospani, ali vidno dobro raspoloženi, učenici su pošli na doručak, a ubrzo zatim započeo je drugi dio putovanja.

Oko 9 sati autobus je krenuo prema Krapini. Vesela družina zaustavlja se 23 km sjeveroistočno od Krapine gdje se u bajkovitom krajoliku smjestio dvorac Trakošćan. U dvorcu učenike dočekuje vodič koji ih upoznaje sa povijesnim razvojem dvorca, obiteljima koje su u njemu živjele i brojnim zanimljivim predmetima koji svjedoče o događajima iz prošlosti. Slika dvorca na brdu okruženim umjetnim jezerom zasigurno će svima ostati u sjećanju.

Sljedeća stanica bila je Krapina u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. U Krapini su učenici posjetili fantastičan muzej u kojem su najprije pogledali film o krapinskom pračovjeku, a zatim sa stručnim vodičem putovali kroz prošlost od nastanka Zemlje do današnjeg dana. Na tom putovanju vidjeli su najznačajnije ostatke pračovjeka neandertalskog tipa iz starog kamenog doba, fosile raznih životinja, izuzetnu animaciju postanka svemira, razvoj biljnog i životinjskog svijeta... Sve je to bilo popraćeno zanimljivim informacijama i pričama vodiča.

Uslijedio je ručak u restoranu podno Hušnjakovog brda.

Stiglo je vrijeme za povratak u Labin. Prolazeći kroz hrvatske županije, učenici su kroz poticajna pitanja ponavljali usvojene sadržaje, slušali priče i pjesme na kajkavskom narječju, promatrali živopisne krajolike i naravno, zabavljali se uz glazbu, razgovor i igru.

U 19:30 veselu družinu dočekali su roditelji u Labinu. Završilo je jedno zanimljivo putovanje prožeto prije svega zabavom,ali i učenjem na jedan drugačiji način. Ovaj će izlet zasigurno ostati u lijepom sjećanju svim učenicima i njihovim učiteljicama.

UČITELJICE

Nirvana Golja, Doris Golja i Dilana Dagostin Mohorović

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor

Ukupno: 22042