Obilježavanje 100. obljetnice Labinske republike

Autor: Sanja Škopac, 5. 3. 2021.

Dana 02. ožujka, Labin i Labinština svečano su obilježili 100. obljetnicu Labinske republike. Labinska republika povijesni je događaj kada su se labinski rudari pod vodstvom Ivana Pipana, 2. ožujka 1921. Godine, pobunili protiv talijanskih vlastodržaca, te stupili u 37-dnevni štrajk i organizirali samoupravu nad rudnikom. Taj događaj ugušen je 08. travnja.

Grad Labin će s općinama Labinštine sve do 8. travnja nizom manifestacija obilježiti jedan od najznačajnijih povijesnih događaja 20. stoljeća na istarskom poluotoku - ustanak labinskih rudara i prvi organizirani antifašistički otpor na svijetu koji je utro put Istre i Europe ka antifašizmu kao temelju Europske unije i europske civilizacije.

I u našoj školi se obilježava 100. obljetnica Labinske republike.

Učenici od 1.-4. razreda matične škole te PŠ Rabac, kao i učenici Produženog boravka obljetnicu su obilježili nizom aktivnosti:

• slušali su zvučnu slikovnicu Mirande Verbanac-Škalamere Kovar Morko nakon čega je uslijedila analiza likova povezanih s mjestom i vremenom događaja, prijevod riječi iz zavičajnog govora u književni jezik te samostalno oblikovanje rečenica
  • pisali pjesme i sastavke
  • izrađivali slikovni kovarski rječnik
  • „kovarskom matematikom“ brojali su i računali
  • snalazili se u labirintu „od kovara do karbona“
  • izrađivali umne mape s rudarskim simbolima
  • donosili i gledali stare fotografije svojih predaka rudara
  • naučili pjevati pjesmu Kovari Adriana Šćulca
  • izrađivali rudarske lampe
  • kombiniranom tehnikom su izrađivali kovarsku zastavu
  • izrađivali su brošuru Labinska republika
  • kod kuće su trebali ispitati ima li rudara u njihovoj obitelji te saznati kakav je bio život u kovi
  • pisali tekst i skladali glazbu te izvodili pjesmu „Kovarski rap“
  • šetali i upoznavali rudarsku baštinu Grada Labina
  • posjetili šoht te ga tamo i crtali

Uz navedene aktivnosti, učenici PŠ Rabac sudjelovali su u interaktivnoj predstavi pod nazivom Štorija o Maciću. Edukativna šetnja Starim gradom na temu rudarenja u društvu glavnih likova, rudara Rudija te mame i tate Macića bila je zabavna i poučna, te su učenici zaista uživali. Glavni likovi potakli su učenike na učenje i zabavu. Edukativna šetnja održana je u organizaciji Grada Labina i TZ Labin Rabac, u suradnji s Istra Inspiritom. Idući tjedan bit će organizirana i za učenike 3. i 4. razreda naše matične škole pa koristimo priliku da Gradu i TZ-i zahvalimo na tome.

U vremenu obilježavanja obljetnice Labinske republike u planu je posjet Krvovoj placi na Vinežu.

Učenici sa svojim učiteljicama sretni su i ponosni što su dio obilježavanja te velike obljetnice.

100x SRETNO

Aktiv RN