Dan ružičastih majica 2021.

Autor: Sanja Škopac, 24. 2. 2021.

Posljednje srijede u veljači obilježavamo Dan ružičastih majica kojim se na simboličan način želi skrenuti pozornost na problem sve učestalijega vršnjačkog nasilja u školama. Hrvatski sabor je 2017. godine proglasio taj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Ovaj običaj nastao je 2007. godine u Kanadi kada je dječak u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke došao u školu obučen u ružičastu majicu zbog čega je doživio izrugivanje i  verbalno nasilje. Učenici iz njegovog razreda počeli su sljedećih dana dolaziti u školu u ružičastim majicama kako bi mu iskazali potporu te ukazali na problem vršnjačkog nasilja u školama.

Iako se tijekom cijele školske godine na satovima razrednog odjela, ali i u sklopu međupredmetne teme građanskog odgoja naglašava važnost međusobne tolerancije, uvažavanja i suzbijanja svakog oblika nasilja među djecom i mladima, Dan ružičastih majica prilika je da se još jednom skrene pozornost na ovaj problem među djecom.

Izuzetno je važno s djecom razgovarati o svim oblicima nasilja i negativnog ponašanja prema drugima jer oni sami (pogotovo učenici mlađe dobi) ponekad nisu svjesni da neki oblici njihovog ponašanja spadaju u nasilje ili barem neprimjerene oblike ponašanja.

Bullying – termin preuzet iz engleskog jezika je i kod nas uobičajen naziv za vršnjačko nasilje. Pri čemu je bully termin kojim se označava osoba koja vrši takvo nasilje nad drugima.

Radi se o konstantnom obliku agresivnog (fizičkog ili verbalnog) zlostavljanja, vrijeđanja ili omalovažavanja pojedinca.

Ova vrsta nasilja može imati i svoj suptilniji oblik koji je teže prepoznati, pogotovo ako žrtva pati u sebi, ne govori o tome što joj se događa niti odraslima, niti svojim vršnjacima.

U novije vrijeme susrećemo se i sa specifičnim oblikom nasilja nazvanim cyber bulliyng – radi se o vrijeđanju i ponižavanju putem društvenih mreža na internetu (u ovo ubrajamo i nedozvoljeno objavljivanje nečijih slika, video zapisa ili javno vrijeđanje i negativno i posprdno komentiranje drugih osoba).(preuzeto sa stranice ProfilKlett - autor: Marija Galović)

Posljednje srijede, 24. dana u veljači 2021. učenici mlađih razreda naše škole sjeli su u svoje klupe odjeveni u ružičaste majice kako bi iskazali potporu borbi protiv svih oblika sukobljavanja, nasilja i zlostavljanja. Gledale su se video-projekcije, razgovaralo se, izmjenjivala su se iskustva, prepričavale su se doživljene neugodnosti…Koliko toga su naši mališani imali potrebu ispričati!! Ponekad njihovi problemi nama odraslima i ne izgledaju tako značajni…,a zapravo to jesu - u njihovoj svijesti, u njihovim uspomenama, u njihovoj boli i patnji…Važno im je da ih se sasluša, da ih se utješi, da s punim povjerenjem iznesu svoje strahove…I već im je nakon razgovora lakše, daje im osjećaj zaštićenosti i spoznaju da nisu sami i da će se sve nedaće riješiti.

Učenici su se i likovno izražavali i slali poruke kako spriječiti vršnjačko nasilje, kako pomagati djeci koja su žrtve nasilja, kako svoju sredinu učiniti boljom, sretnijom i ugodnijom za suživot.

U galeriji slika pogledajte dio onoga što smo danas napravili.

I neka svaki dan vidljiva ili nevidljiva „ružičasta majica“ vlada našim učionicama, hodnicima,igralištima!

Aktiv RN

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor