PINOKIO PUTUJE U PRIMOŠTEN NA DRŽAVNU SMOTRU LIDRANO

Autor: Sanja Škopac, 5. 3. 2018.

Naša se predstava Pinokio plasirala na državnu Smotru Lidrano koja će se održati u Primoštenu od 19.3. do 23.3.2018. Na županijskoj Smotri koja se održala 15.2.2018. u Puli predložena je od strane stručnog žirija za državnu Smotru u kategoriji dramsko–scenskih skupnih nastupa. Na županijskoj Smotri Lidrano 2015. godine, predstavili smo se s predstavom Tri praščića i postigli zapaženi uspjeh. Također smo bili predloženi za državnu smotru, ali tada ipak nismo bili odabrani. Upravo iz tog razloga ovaj nam poziv mnogo znači i bit će nam sigurno poticaj i motivacija za novo stvaralaštvo.

U PŠ Rabac se puno pažnje posvećuje dramsko–scenskom stvaralaštvu. Preferiramo stvaranje i izvođenje predstava jer smatramo da su u redovnoj nastavi kultura i umjetnost nedovoljno zastupljene, a značajno pridonose odgoju i obrazovanju osvještene djece koja se mogu snaći u mnoštvu raznolikih informacija, poruka i situacija. Rad na predstavi utječe na razvijanje intelektualnih, emocionalnih i socijalnih osobina djece kao što su sposobnosti komunikacije, osposobljavanje za primanje i interpretaciju predstava, usvajanje osnovnih teatroloških pojmova i mnogih drugih. Osim toga priprema i izvođenje predstave utječe na njegovanje ljubavi prema jeziku, umjetnosti i kulturi, a to doprinosi njihovom osobnom razvoju. Stvaranje predstave je dugotrajan i složen proces koji inzistira na timskom radu kao i na zalaganju, trudu i aktivnosti svakog pojedinca što djecu uči odgovornosti i međusobnom uvažavanju.

Birajući književno djelo na temelju kojeg bi napisale dramski tekst, odlučile smo se za Pinokija, talijanskog autora Carla Collodija. Zašto Pinokio? Prvenstveno zbog toga što je to jedna od najljepših priča o dobru i zlu, o snovima i stvarnosti, ljubavi i potrazi za samim sobom. Glavna tema je razvoj ličnosti, sazrijevanje i put od zla prema dobrom. U ovoj bajci istaknuta je nezaboravna potraga koja propituje Pinokijevu hrabrost, privrženost i iskrenost, osobne kvalitete koje mora naučiti da bi postao pravim dječakom. U liku Pinokija prepoznajemo osobine djeteta koje kroz svoje odrastanje često griješi zbog naivnosti ili neznanja, ali učeći na vlastitim greškama uz roditeljsku ljubav, brigu i strpljenje stječe iskustvo te postaje odgovorna i savjesna osoba koja zna razlikovati dobro od zla.

Carlo Coolodi nam kroz svoje djelo poručuje da ako budemo razboriti bit ćemo i sretni te da ljubav pokreće svijet i čini ga boljim. Tu smo poruku željeli poslati publici.

Predstava je većim dijelom nastajala na satovima izvannastavnih aktivnosti iako smo, zbog količine posla, radili i nakon nastave. Moramo pohvaliti sve učenike, ne samo glumce koji su s radošću prihvaćali svaku aktivnost koja se trebala provoditi, ponekad i u poslijepodnevnim satima. Naša su djeca s posebnim žarom pristupala zadatcima i svatko od njih je na neki način utkan u ovu predstavu. Pohvale zaslužuju i naši roditelji koji su nam uvijek bili na raspolaganju i pomagali na različite načine. Smatramo da ipak treba istaknuti učenike koji su nas u najboljem svjetlu predstavljali na županijskoj smotri održanoj u Circolu u Puli. Zbog njihova stvaralačkog izražavanja, izvrsne glume i suradnje na sceni, glavni izbornik, istaknuti hrvatski kazališni i filmski redatelj, Mario Kovač proglasio je Pinokija uspješnim dramsko–scenskim nastupom koji zaslužuje biti među najboljima. Ovo su naše zvijezde: Carlos Toffetti – Pinokio, Viktorija Hrvatin – Zrikica, Toni Hrvatin – Geppetto, Andrea Batelić – stolar Antonio, Tin Đapić – lukavi mačak, Iskra Sinković – lukava lisica, Tara Ruklić – plava vila, Arian Mirković – Mangiafoco i Đorđije Đurović – pripovjedač; učenici zaduženi za izmjenu i održavanje scene: Ivano Škopac, Fran Faraguna i Una Vuletović.

Državna smotra Lidrano bit će za nas jedno novo i vrijedno iskustvo. Vjerujemo da nas u Primoštenu očekuju nove ideje i spoznaje, nova poznanstva i prvenstveno lijepo druženje.

Učiteljice:

Dilana Dagostin Mohorović