Put u središte županije

Autor: Sanja Škopac, 17. 11. 2017.

U srijedu, 8.11.2017. učenici trećih razreda posjetili su Pazin s ciljem upoznavanja središta Istarske županije na terenu te kako bi shvatili ulogu i važnost određenih ustanova i kulturno-povijesnih spomenika, usvojili određene pojmove, informacije o glavnom gradu i čuli zanimljive mitove i legende.

Stigli smo u Pazin i odmah se uputili u Etnografski muzej koji se nalazi u srednjovjekovnoj utvrdi u pazinskom Kaštelu, a smješten je tik iznad Pazinske jame. Muzej prikazuje kako su živjeli ljudi na području Istre u prošlosti i što su sve koristili u svakodnevnom životu.

Učenici su imali priliku vidjeti narodne nošnje, poljoprivredni alat, lončarske, stolarske, kovačke proizvode kao i predmete vezane uz proizvodnju vina i ulja u Istri. U muzeju je smještena i tradicijska kuhinja s ognjištem gdje su učenici od kustosa muzeja čuli zanimljive priče iz života naših predaka.

U prizemlju Kaštela nalaze se stolarska i kovačka radionica. U kovačkoj radionici učenicima je bila interesantna kovačka peć, razni alati i predmeti koje su izrađivali kovači.

Nakon razgledavanja muzeja dočekala nas je simpatična vodičkinja Sedina u ulozi djevojčice Martine koja poput njih pohađa treći razred u pazinskoj osnovnoj školi te im želi prenijeti znanje o svom rodnom gradu. Tako je započelo naše istraživanje grada kroz priče i legende. Saznali smo brojne zanimljivosti o važnim ustanovama, kulturno-povijesnim spomenicima, Pazinskoj jami, rijeci Pazinčici i divu Dragonji. Osim legendi ispričala nam je i brojne istinite priče o životu ljudi u Pazinu, osobito o ličnostima koji su svojim načinom života i rada utjecali na razvoj i kulturu grada.

Naš put u središte županije bio je veoma poučan i zanimljiv. Obišli smo svevažne lokacije, znamenitosti, slušali smo o pučkim običajima, uživali u pričama, mitovima i legendama o gradu koji je s razlogom postao centar Istarske županije.

Učiteljice: Nevija Golja, Marta Verbanac i Ema Šćira