PROJEKT ISTRA U SRCU - PREKRASAN DAN U ROČU I HUMU

Autor: Sanja Škopac, 6. 4. 2017.

U ponedjeljak, 03.04.2017. u 8:00 sati krenuli smo autobusom prema sjeveru Istarske županije. Naš je današnji zadatak bio upoznati i istražiti Roč kao mjesto koje je zaštićeni spomenik kulture i središte glagoljaške djelatnosti te Hum koji je poznat kao najmanji grad na svijetu. Jedan od ciljeva bio nam je približiti učenicima staroslavensko pismo glagoljicu, koje je nastalo u 9. st., a održalo se u hrvatskim krajevima do 19. st.

Na gradskim vratima (ulazu u središte Roča), dočekali su nas vodiči agencije Made in Istra, prikladno odjeveni u braću Ćirila i Metoda, misionare koji su zaslužni za opispenjivanje staroslavenskog naroda. Oni su nas poveli u upoznavanje mjesta, njegovih posebnih obilježja i ličnosti koje su ga proslavile.

Vidjeli smo mnogo zanimljivih i vrijednih kulturno-povijesnih spomenika: „Velika“ i „Mala“ gradska vrata, dobro sačuvane srednjovjekovne zidine, mletački top bombardu, crkvu Svetog Ante u kojoj je upisan poznati ročki glagoljaški abecedarij, crkvu Svetog Roka u kojoj se nalaze freske i grafiti, župnu crkvu Svetog Bertola sa zvonikom i park  kamenih skulptura istarskih instrumenata među kojima se ističe harmonika „trieština“. Hodajući ročkim ulicama vidjeli smo mnogo glagoljskih natpisa uklesanih u kamene ploče pa smo uz pomoć naših vodiča otkrivali što na njima piše. Otkrivali smo i priče i legende o poznatim ličnostima koje su obilježile ovo mjesto. Istaknuta ličnost je svakako Juri Žakan koji je autor prve knjige na hrvatskom jeziku MISAL. Zalagao se za tiskanje novina i knjiga na hrvatskom jeziku. Djeci je najzanimljivija bila legenda o teti Beti koja je na neko vrijeme obranila Roč od Turaka zapalivši bombardu žarom sa svog ognjišća. Dok smo slušali o nastanku glagoljice i načinu na koji se ona poučavala, pozornost nam je privukao neobičan zvuk koji nemamo prilike često čuti na našim ulicama. U nama se probudila znatiželja i potrčali smo prema mjestu sa kojeg je dopirao taj čudesan zvuk. Iza kamenog zida pronašli smo jednog fratra odjevenog u srednjovjekovnu halju s ogromnom kapuljačom koji je klesao kamen. Pokušali smo otkriti tko kleše glagoljicu na kamenu ploču. Kasnije smo saznali da je to bila vlasnica agencije, gospođa Luana Vidović. Bili smo iznenađeni prizorom, osobito zato što to nismo očekivali. Nakon toga smo u pratnji Ćirila i Metoda otišli izvan zidina Roča te se malo odmorili na mjestu gdje su nekada glagoljaši poučavali svoje učenike. Od tamo se pruža prekrasan pogled na ljepote prirode i Aleju glagoljaša u podnožju Roča. Na horizontu se pojavio i Hum, gradić na obližnjem brežuljku. Upravo je taj prizor bio povod za najavu našeg sljedećeg odredišta.

Osim dobro očuvanih i saniranih kulturno-povijesnih spomenika, u Roču smo zapazili izuzetno uredne i čiste ulice. Roč u posljednje vrijeme privlači sve veći broj turista i izletnika tako da  njegovi stanovnici sve više pozornosti posvećuju uređenju grada i organizaciji različitih manifestacija od kojih je najpoznatiji međunarodni susret harmonikaša koji se odvija svake druge nedjelje u mjesecu svibnju.

Na putu za Hum započinje Aleja glagoljaša koja se sastoji od deset kamenih obilježja posvećenih glagoljici i glagoljašima, a započinje Stupom Čakavskog sabora. Braća Ćiril i Metod, naši simpatični vodiči pričali su o glagoljanju primjereno učeničkoj dobi. Uz priče i razgovor stigli smo u Hum pred metalna vrata koja vode u grad, a ujedno su i posljednje obilježje Aleje. Vrata su ukrašena s 12 medaljona koji prikazuju mjesece. Unutar zidina nalaze se dvije ulice, očuvane gradske institucije i dvije crkve. Šetajući najmanjim gradom s tridesetak stanovnika vidjeli smo župnu crkvu Marijinog Uznesenja, crkvu Svetog Jeronima s oslikanim freskama i stare kamene kuće tipične za starogradske jezgre istarskih gradova. Stanovnici Huma osim prirodnih ljepota i spomenika, nude svojim posjetiteljima istarske delicije  od domaćeg sira i ulja s tartufima, rakija i kozmetike od ljekovitog bilja do različitih suvenira na kojima se ističe glagoljica. Kao i u Roču, stanovnici su počeli obnavljati stare kuće za turizam jer Hum i okolica pružaju posjetiteljima zanimljive sadržaje.

Budući da smo nakon razgledavanja, istraživanja i učenja pomalo ogladnijeli, uputili smo se u konobu Valtera Kolinassija na ručak. Prekrasan sunčan dan bio je idealan za ručak na otvorenom. Okruženi lijepom prirodom, u hladu natkrivene terase, prepustili smo se uživanju u istarskim delicijama (njoki i fuži s divljači i neizostavne fritule). Naš domaćin tzv. Brzi Valter opravdao je svoj nadimak koji je dobio od lokalnog stanovništva. U rekordnom nam je roku poslužio odličnu hranu te se brinuo da nam ništa ne nedostaje. Učenici su bili oduševljeni konjem i magarcem koje smo zatekli na njihovom imanju kao i igralištem na kojem su se istrčali i igrali igre po svom izboru.

Vratili smo se u Labin bogatiji za još jedno lijepo iskustvo,nove spoznaje i nova poznanstva. Zahvaljujemo se djelatnicima agencije Made in Istra na izvrsnoj organizaciji, ljubaznosti i prijateljskom pristupu, gospodinu Valteru na susretljivosti i usluzi te našem šoferu koji nas je zabavio i nasmijao pričama o lokalnom stanovništvu i njihovim anegdotama!

Učiteljice:

Nirvana Golja

Dea Lazić

Dilana Dagostin Mohorović

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor

Ukupno: 22081