Proljeće svuda oko nas - učenje u prirodi

Autor: Sanja Škopac, 30. 3. 2017.

Jučer, 29.ožujka.2017. u 10:00 h, učenici prvih razreda Matične škole i njihove razrednice uputili su se Poučnom stazom prema Rapcu. Cilj ovog učenja u prirodi bio je uočiti promjene u prirodi u proljeće, biljni i životinjski svijet, rad ljudi u proljeće, kao i vremenske prilike.

Poučna staza sa svojom ljepotom ima sve ono što smo htjeli doživjeti sa svim našim osjetilima i još puno više od toga.

Nebo plavo, bez i jednog oblačka, okupano suncem na horizontu koji spaja i brda između kojih se smjestio naš biser RABAC.

Uz stazu opojni mirisi procvalih voćaka, forzicije i ružmarina. Iz grmlja proviruju ljubičice, jaglaci, šumarice i ciklame, dobro poznati vjesnici proljeća koji su nam se nudili da ih pomirišemo, fotografiramo i ostavimo u njihovom staništu kao ukras zavičaju.

Cvrkut ptica, klokotanje obližnjeg potočića, pretakanje slapova i šum vodopada bila nam je proljetna glazba. Let šarenih leptira po livadama prepunih maslačaka i šumarica podsjetio nas je na neto pročitanu lektiru „Plesnu haljinu žutog maslačka“. I zaista smo se osjećali kao da smo i mi bili dio tog plesa.

Na putu smo na opće iznenađenje i na našu sreću susreli magarice Princezu i Lindu koje su bile željne maženja i igre.

Djeca su uživala u kratkom druženju s ovim autohtonim i plemenitim, domaćim životinjama kojima su se pridružile još i dvije kozice te ovca sa svojim janjetom. Da životinje u proljeće dobivaju mlade vidjeli smo iz neposredne blizine.

Cijelim putem ogledavali smo se u potoku, izvoru života za biljke, životinje i ljude. Divili smo se njegovoj ljepoti i zaključili smo da ga moramo sačuvati od zagađenja kako bi nas i dalje uveseljavao svojim žuborenjem i bojama.

Hodali smo, skakali, penjali se, preskakali, zaobilazili i valjali se.

Koliko li smo samo aktivnosti promijenili, a još smo se i nadisali svježeg zraka. Veseli, nasmijani i pomalo omamljeni sunčevim zrakama vratili smo se u školu.

Ali tu nije kraj našim aktivnostima u proljeće….

Već danas, svi zajedno smo sijali, sadili i uređivali školski vrt.

Učiteljice: Lorena Dobrić i Nagua Giurici

P.S. Uživajte u fotografijama iz naše učionice u prirodi.