PROJEKT ISTRA U SRCU - PULA

Autor: Sanja Škopac, 30. 3. 2017.

U srijedu, 29.03.2017. uputili smo se na jug Istarske županije, u grad Pulu. Pula je poznata po lijepo uređenim parkovima, kulturno-povijesnim spomenicima, kulturnim i prosvjetnim ustanovama, brodogradnji i turizmu. Željeli smo vidjeti i doživjeti na terenu samo dio njezinih posebnosti koje smo prethodno upoznali u nastavi putem udžbenika, interneta i prezentacija. Kako bismo upotpunili znanje novim informacijama za vođenje kroz Pulu angažirali smo licenciranog vodiča Mladena Bajramovića s kojim smo imali lijepo iskustvo u upoznavanju  Raše.

Naša prva stanica bio je Park pod Arenom gdje smo se okrijepili uživajući u njegovim ljepotama i prvim zrakama sunca koje je nagovještavalo pravi topli proljetni dan.

Zatim smo posjetili amfiteatar koji uvijek iznova izaziva divljenje. Iako smo mnogo puta prošli kraj Arene i zavirili u njenu unutrašnjost, ovog puta smo je doživjeli na drugačiji način. Naš nam je vodič ispričao zanimljivosti iz prošlosti i sadašnjosti koje se vezuju uz amfiteatar. Učenicima su bile posebno zanimljive priče o borbi gladijatora i viteškim igrama. Saznali smo da se Arena još naziva i Divić po riječi divić što znači čudo. Prema legendi Arenu su izgradile vile tijekom jedne noći tako što su vukle kamen s Učke i slagale ga u krug. Budući da su vile stvorenja noći , kada je prvi pijetao zakukurikao, one su morale prestati s radom da ih ljudi ne bi vidjeli i tako je ostala nedovršena. Pulska je Arena najveći i najsačuvaniji spomenik antičke arhitekture u Hrvatskoj. Danas je Arena turistička atrakcija i mjesto poznato po održavanju filmskog festivala i koncerata. Kroz povijest je izazivala oduševljenje i poštovanje kod građana i posjetitelja pa tako ni nas nije ostavila ravnodušnima.

Puni dojmova krenuli smo prema najvišem brežuljku u Puli gdje se nalazi Kaštel koji je ujedno i glavni ulaz u Povijesni i pomorski muzej. Naš cilj nije bio posjet muzeju već pogled na Brodogradilište Uljanik koji se pruža s brežuljka. Budući da nismo mogli organizirati posjet brodogradilištu (naš je zahtjev odbijen zbog mjera sigurnosti), željeli smo mu se približiti najviše što možemo. Mladen nam je ukratko ispričao povijest brodogradnje u Puli i ukazao nam na važnost Uljanika za gospodarstvo Istarske županije. Vidjeli smo veliku plovnu dizalicu Divić koja je uplovljavala u luku te brodove na remontu.

U podnožju Kaštela nalazi se malo rimsko kazalište koje nam je bilo veoma intresantno. Tu smo saznali da je Pula još u antičko doba bila visoko kulturno razvijena što potvrđuje i podatak da je uz amfiteatar imala čak dva kazališta – veliko i malo. Moglo je primiti do 5000 gledatelja. Od malog rimskog kazališta ostali su sačuvani temelji scenske zgrade i dio polukružnog gledališta.

Hodajući pulskim ulicama promatrali smo tragove povijesti na pročeljima starih zgrada i slušali priče našeg vodiča o tome što se kroz povijest mijenjalo u pojedinim dijelovima stare jezgre. Tako smo stigli i do Zlatnih vrata (Slavoluka Sergejevaca) koje svjedoče o ljudima i običajima iz prošlosti grada. Ulicom Sergejevaca stigli smo do Foruma, središnjeg gradskog trga. Ulica kojom su nekada davno prolazili rimski legijonari nakon bitke, danas je puna trgovina. Učenici su na Forumu odmah prepoznali Augustov hram koji jedini svjedoči o davnoj prošlosti trga. Kao i u davna vremena tako i danas, trg je mjesto okupljanja ljudi i raznih društvenih događanja. Oko trga su se smjestili brojni kafići, restorani i trgovine. Na gradskom trgu, učenici su imali slobodno vrijeme za razgovor i igru.

Obilazak Pule završili smo šetnjom kroz centralni pulsi trg Giardini do pulske rive gdje nas je dočekao autobus. Zaključili smo da je današnji dan bio veoma poučan i zabavan. Šetajući gradom zaustavljali smo se na atraktivnim mjestima, promatrali kulturno-povijesne spomenike, primali različite informacije i slušali priče, zamišljali situacije te na taj način spojili prošlost i sadašnjost grada Pule.

Učiteljice:

Nirvana Golja

Dea Lazić (zamjena za Doris Golja)

Dilana Dagostin Mohorović

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor

Ukupno: 21955