PROJEKT ISTRA U SRCU - ISTARSKA GLAZBA, ISTARSKI NARODNI INSTRUMENTI I STARI ZANATI

Autor: Sanja Škopac, 31. 1. 2017.

Dana 26.01.2017. u 8:00 uputili smo se prema Raklju. Posjet ovom zanimljivom malom gradiću na zapadnoj obali Raškog zaljeva odabrali smo iz nekoliko razloga. Mjesto i okolica ističu se ljepotama prirode, tipičnom istarskom arhitekturom, bogatom poviješću te zanimljivim ličnostima iz prošlosti i sadašnjosti. Mi smo se prvenstveno radovali susretu s najpoznatijim stanovnikom Raklja, Serđom Valićem.

Serđo Valić je poznati istarski pjevač, skladatelj, radijski voditelj, zabavljač, promicatelj „domaće besede“ i još puno toga, ali prije svega je veliki čovjek koji voli ljude, pjesmu i svoju Istru. On je baš – naš čovik! Serđo Valić i gospodin Josip Percan, predsjednik KUD-a Mate Balota dočekali su nas u prostorijama KUD-a. Naše je druženje započelo s pjesmom koju nam je Serđo otpjevao uz pratnju harmonike. Zatim nas je prepustio gospodinu Josipu Percanu od kojeg smo saznali mnogo zanimljivih priča.

Saznali smo da  je Rakalj poznat po tradicionalnoj istarskoj lončariji i klesarstvu čemu pogoduje i blizina kamenoloma. Demonstrirao nam je specifičnu izradu posuđa od gline. Ispričao nam je kako se nekad živjelo na ovim prostorima,a otkrio nam je i je zanimljivosti iz života znanstvenika i književnika Mije Mirkovića (Mate Balote) čija se rodna kuća nalazi upravo u Raklju.

Nakon lončarske radionice i poučnih priča, Serđo Valić nas je upoznao s tradicionalnim istarskim instrumentima: mehom, roženicama, šurlama i duplicama. Naučili smo od kojih se materijala prave i kakav je proces izrade. Ipak najveće oduševljenje izazvalo je pjevanje pjesama Serđa Valića uz pratnju harmonike. Iznenadili smo našeg domaćina pjesmom Zakantaj Istro koju smo naučili pjevati na satu glazbene kulture. U vedrom i veselom raspoloženju zapjevali smo zajedno nekoliko pjesama. Serđo nas je oduševio svojom toplinom, jednostavnošću, simpatičnošću, ali i znanjem.

Ugrijani pjesmom i ugodnim društvom uputili smo se prema starom Raklju s kojeg se pruža prekrasan pogled. Putujući prema prekrasnom vidikovcu promatrali smo tipičana istarska obilježja: izvrsno očuvane suhozide, makiju, kamenjare i samoniklo bilje. Horizont je zbog sunčanog dana i bure bio čaroban. S vrha brežuljka pružao nam se pogled na Raški zaljev, Kvarner i Labinšćinu. Na brežuljku iznad mora smjestila se crkva sv. Agneze u čijoj se neposrednoj blizini nalaze ruševine nekadašnjeg kaštela.

Iako smo zaista bili očarani krajolikom, udari bure nam nisu dozvoljavali da se u potpunosti prepustimo čarima prirode. Autobusom smo se uputili prema Barbanu. Barban je mjesto kroz koje često prolazimo, ali se rijetko zaustavljamo i ulazimo u njegovu unutrašnjost. Barban je povijesno mjesto koje dijeli Labinšćinu od Puljštine. Ističe se ostacima starih zidina, kula i kaštela. Zanimljiva su velika i mala gradska vrata. Ipak Barban je najviše poznat po Trci na prstenac koja se održava svake godine. Iako su neki već bili, nekima je to bio prvi put. Nekoliko minuta hoda od gradskih vrata došli smo do staze na kojoj se održava trka. Mi smo stazu iskoristili za natjecanje u trčanju i igru.

U Labin smo se vratli drugim putem. Odlučili smo se za cestu koja prolazi kroz Luku Bršica, Trget, Brgod... Vozeći se uz obalu rijeke Raše uočili smo mjesto gdje se rijeka Raša uljeva u Raški zaljev. Imali smo prilike vidjeti ukrcavanje drva na brod što je važna gospodarska djelatnost ovog kraja. Trget je zanimljiv po tome što je primjer tipičnog ribarskog mjesta. Na putu od Most Raše preko Trgeta i Brgoda do Labina imali smo prilike vidjeti mnoga obilježja istarskog reljefa i biljnog svijeta.

Ovo je bio još jedan zanimljiv i poučan izlet. Nestrpljivo čekamo sljedeći.

Učiteljice:

Nirvana Golja

Doris Golja

Dilana Dagostin Mohorović

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor

Ukupno: 22046