PROJEKT „ISTRA U SRCU“ - TERENSKA NASTAVA U PARKU PRIRODE UČKA

Autor: Sanja Škopac, 3. 11. 2016.

U srijedu, 02.11.2016. u 8:00 krenuli smo prema Učki, praćeni maglom i kapima kiše. Budući da su sve aktivnosti planirane na otvorenom, malo smo se pribojavali nepovoljnih vremenskih prilika, ali ipak smo optimistično nastavili put. Putem smo promatrali vremenske pojave i oborine koje su se od Labina do Učke stalno izmjenjivale. Bilo je oblačno, maglovito, kišovito i vjetrovito, tako da smo u jednom danu doživjeli vremenska obilježja jeseni u našem zavičaju.

Na Učki nam se jesen predstavila u svoj svojoj raskoši. Zlatne krošnje skrivale su se u magli, hladan je vjetar rasipao lišće i štipao nas za obraze. Sa stajališta smo promatrali prostor oko nas i na terenu se uvjerili kako vremenske pojave i oborine utječu na širinu horizonta.

Djelatnici Parka prirode Učka održali su nam predavanje o samom parku i zanimljivostima vezanim uz njega. Podijelili smo se u 2 skupine. Interaktivna radionica je započela orijentacijom u prostoru i proučavanjem planova i zemljovida. Odredili smo naš položaj (Poklon – mjesto na kojem se spajaju Učka i Ćićarija) i reljefna obilježja ovog dijela Istarske županije. Kroz priče i razgovor s našim vodičima saznali smo zanimljivosti o biljnim i životinjskim vrstama, planinarskim stazama, životu i pravilnom ponašanju na planini, učkarskom dijalektu i legendama vezanim za ovaj kraj. Učenici su usvojeno znanje provjerili na radnim listićima koje su rješavali na terenu. Iako se radionica trebala održati u posebnoj učionici u prirodi smještenoj u bukovoj šumi, morali smo improvizirati i mijenjati plan zbog kiše koja nam se približavala.

Orijentaciju na Učki i istraživanje njezinih prirodnih ljepota nastavili smo na poučnoj stazi dugačkoj 4 km, koja se proteže od Poklona preko Rečine do Ininog odmorišta. Putem smo posebnu pozornost posvetili biljnom svijetu i praćenju planinarskih staza i simbola. Proučavali smo karakteristike stabla javora, bukve, lijeske, hrasta i mukinje. Naši su nam vodiči ukazali i na opasnosti koje nam prijete u šumi. Saznali smo koje su biljke otrovne, a koje životinje osobito opasne ako uđemo u njihov teritorij. Na poučnim punktovima provjeravali smo usvojene sadržaje. Kiša je očekivano stigla negdje na pola puta tako da smo testirali naše fizičke sposobnosti i vještine potrebne za savladavanje prirodnih prepreka. Sretno smo stigli na odredište te nakon kratkog odmora krenuli prema Labinu.

Na povratku smo se zaustavili na Brani Letaj gdje su učenici imali prilike vidjeti dio rijeke Boljunčice i malu metorološku stanicu. Nastavili smo put kroz Šušnjevicu i Čepićko polje, promatrajući osobitosti našeg zavičaja. Plodne nizine i brežuljci u podnožju Učke u zagrljaju jeseni – prekrasan prizor!

Sve ono o čemu smo slušali, na terenu smo promatrali, osjećali i doživljavali. Kad uzmemo u obzir i nekoliko sati provedenih u prirodi na svježem zraku u društvu prijatelja i stručnih osoba koje vam pružaju svoje znanje i iskustvo, možemo reći da smo proveli jedan zanimljiv i kvalitetan dan.

Učiteljice:

Nirvana Golja

Doris Golja

Dilana Dagostin Mohorović

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor

Ukupno: 22071