Treći razredi u Roču i Humu

Autor: Sanja Škopac, 21. 3. 2016.

U sklopu projekta „Volim Istru“, u četvrtak, 17.03.2016. učenici trećih razreda naše škole posjetili su Roč i Hum.

Vijugavom cestom stigli smo do gradića na brežuljku, Roča. Vremenski stroj vratio nas je u neka davna vremena, jer su nas tamo dočekali Ćiril i Metod. Zanimljivim pričama upoznali su nas s Ročom i njegovom poviješću. Prije više od 500 godina nastala je glagoljica. Naše prvo pismo učenici su mogli vidjeti na freskama koje se nalaze u starim crkvicama Roča.

Vratili smo se u stvarnost i s našim vodičem Deanom krenuli put Huma, najmanjeg grada na svijetu. Hodajući Alejom glagoljaša zaustavljali smo se kod spomen-obilježja. Na pola puta stigli smo do Vidikovca Grgura Ninskog. Učenici su se brzo popeli do kamenog bloka (knjige) s uklesanim glagoljičnim, ćirilićnim i latiničnim slovima. Zadatak im je bio pronaći svoje inicijale na glagoljici.

Ispod velikog hrasta dočekala nas je jedna gospođa sa svoja dva psa tartufara. Bili smo jako tihi, i Medo i Lola su nam „pokazali“ kako znaju pronaći tartufe.

Hum nas je posebno očarao. Oduševili su nas mir, tišina i slikovitost gradića u kojem kao da je vrijeme stalo. Učenike je iznenadila činjenica da je nekad tu živjelo više od 400 stanovnika, a sada ih je samo 24.

Nažalost, sve što je lijepo kratko traje. Vrijeme za povratak kući prebrzo nam je došlo.

Sanja, Marina, Marta i Marijana