Dan ružičastih majica i balona

Autor: Silva Tenčić Stemberger, 24. 2. 2016.

U Hrvatskoj se, treću godinu za redom, posljednje srijede u veljači, obilježava Dan ružičastih majica (Pink Shirt Day). Ideja o obilježavanju tog dana pojavila se 2007. godine u Kanadi, u cilju povećanja svijesti građana o problemu vršnjačkog nasilja.

Naime, dječak koji je došao u školu u ružičastoj majici, u znak podrške svojoj oboljeloj majci, postao je žrtva nasilja. U znak podrške tom dječaku, njegovi školski kolege također su odjenuli ružičaste majice, a njihova poruka protiv nasilja uskoro je poprimila globalni karakter. U Hrvatskoj je  obilježavanja tog dana inicirao Centar za edukaciju i prevenciju nasilja iz Đakova, koji izrađuje i prigodne ružičaste majice, a podršku borbi protiv vršnjačkog nasilja uskoro su dale brojne poznate osobe, saborski zastupnici, odgojno-obrazovne institucije, policija i drugi...

Nasilje među mladima uključuje širok spektar neprihvatljivog ponašanja među djecom – od nazivanja pogrdnim imenima, prijetnji, ogovaranja, ignoriranja, omalovažavanja pa sve do fizičkih sukoba, nerijetko i uz primjenu oružja. Među mladima je osobito zabrinjavajuće nasilništvo ili tzv. bullying, a radi se o obliku agresivnog ponašanja, koje obično traje duže vrijeme te je opetovano usmjereno na istu osobu, od strane jednog ili više učenika (jači protiv slabijeg ili grupa protiv pojedinca).
Što učiniti ako si žrtva ili svjedok nasilja:
•    Ako te netko zlostavlja, nemoj šutjeti i trpjeti!
•    Ostani smiren i ne pokazuj strah.
•    Makni se što prije od napadača ili izazivača.
•    Nikad na nasilje ne uzvraćaj nasiljem.
•    Ako se bojiš, pozovi prijatelje da budu blizu tebe.
•    Povjeri se odrasloj osobi – nisi ''tužibaba'' ako prijaviš nasilje.
•    Upamti: nisi kriv za to što ti se događa!
•    Ne daj da te nagovore da sudjeluješ u nasilju prema drugima ni kad se radi o ruganju.
•    Kad vidiš zlostavljanje, odmah reci odraslima u koje imaš povjerenja.
•    Ako vidiš da nekoga stalno gnjave, pokaži mu da si na njegovoj strani i sprijatelji se s njim.