Obilježavanja borbe protiv ovisnosti kazališnom predstavom "Bijeg nije rješenje"

Autor: Silva Tenčić Stemberger, 8. 12. 2015.

izvor: http://www.labin.hr/node/7467

U mjesecu obilježavanja borbe protiv ovisnosti Teatar Tirena  iz Zagreba odigrao je  kazališnu predstavu  BIJEG NIJE RJEŠENJE u ponedjeljak, 07. prosinca 2015. godine u Kinu Labin za učenike sedmih i osmih razreda osnovnih škola Matije Vlačića i „Ivo Lola Ribar“ Labin.

Predstava  govori o svakodnevnim tinejdžerskim situacijama svađe u kući, pretjerane kontrole ili pak nebrige roditelja, tulum na kojem se nudi „nešto novo“. Sve počinje bezazleno markiranjem, eksperimentiranjem – jer kad mogu svi, zašto ne bi probao i ti?. No, sve ima posljedice kojih mladi nažalost često nisu svjesni. Ponekad je dovoljno pogriješiti samo jednom. Upotreba opijata  kratkotrajno donosi zaborav problema, no trajno smanjuje mentalne kapacitete te usporava mentalni razvoj adolescenata. Problemi od kojih mladi bježe vraćaju im se još u drastičnijem obliku.

Nakon predstave jedna od glumica obratila se publici i upitala učenike kakav bi mogao biti kraj te tužne priče o troje maloljetnika koji su uvučeni u svijet droge. Jedan od odgovora učenika dviju labinskih osnovnih škola bio bi da bi kraj mogao biti pozitivan ukoliko se na vrijeme potraži pomoć. Pomoć bi svi najprije trebali potražiti od svojih roditelja i skrbnika, liječnika, razrednika, učitelja, stručnih suradnika, raznih udruga i institucija za prevenciju ovisnosti čije brojeve telefona možemo pronaći na Internetu.Reakcija učenika na predstavu bila je pozitivna i edukativna , a usto su i sami došli do zaključka kako sebi i drugima mogu pomoći u takvim situacijama.