DJEČJI TJEDAN „LJUBAV DJECI PRIJE SVEGA“

Autor: Silva Tenčić Stemberger, 13. 10. 2014.

TKO? Učenici i učiteljice PŠ RABAC

KADA? 6. 10 – 10 .10. 2014.

ŠTO? Dječji tjedan

KAKO? Aktivnosti kojima smo obilježili dječji tjedan

6. 10. 2014. KOMUNIKACIJSKA IGRA S LUTKOM I IGRANJE ULOGA Razgovor o pravima i dužnostima djeteta; oponašanje odraslih; upućivanje poruka odraslima (što želimo od odraslih, osobito od roditelja).

7. 10. 2014. ZABORAVLJENE IGRE

U svijetu modernizacije i napredne tehnologije izgubila se čar dječje igre koja je jedna od važnijih elemenata dječjeg razvoja, socijalizacije i interakcije među djecom.

Učiteljice su predstavile djeci nekoliko zanimljivih igara koje su i one same, u ne tako davnoj prošlosti, igrale na školskom igralištu za vrijeme odmora. Prilikom predstavljanja igara, većina djece je u čudu slušala i promatrala pravila igre. Iako je bilo učenika koji u početku nisu s interesom i zanimanjem pristupili novim izazovima ubrzo su se opustili i s veseljem izvršavali zadatke. Stare, ali za njih nove igre postale su  zanimljive i vrijedne truda.

Nadamo se da smo uspjele potaknuti djecu na odabir „staro novih“ igara u slobodno vrijeme te da će one pronaći svoje mjesto na školskom dvorištu, na ulici i na svim mjestima gdje se čuje dječji smijeh. Cilj nam je bio oživjeti neke od atraktivnih igara koje su ostale zaboravljene u prošlom vremenu koje je po mišljenju mnogih bilo puno ljepše i življe od ovog današnjeg tzv. modernog doba.

Igre koje smo igrali: CIP COP, BADE BADE OLIMPIJADE, LASTIK i BOĆE (improvizacija).

9. 10. 2014. KINO LABIN :ANIMIRANI FILM – u organizaciji grada Labina

10. 10. 2014. ČITANJE BAJKI – Ivanka Borovac, Naopake bajke

Učiteljice svakodnevno čitaju svojim učenicima jer čitanje pripovijetki, bajki, basni, pjesama i ulomaka iz romana sastavni su dio nastave hrvatskog jezika. Nakon svakog čitanja učenici dobivaju određene zadatke, postavljamo im pitanja koja su predviđena nastavnim planom, trudimo se da shvate ključne pojmove itd.

U ovom slučaju, cilj čitanja bio je opustiti i zabaviti učenike te im ukazati na važnost i ljepotu čitanja u svakodnevnom životu. Nastojale smo podsjetiti učenike na čitanje priča i bajki koje im je većina roditelja, baka i djedova čitala prije spavanja, a vjerujem da neki od njih to još uvijek i čine.

Nakon emocionalne pauze jedini je zadatak učenika bio objaviti svoje dojmove i istaknuti što im se u bajci najviše svidjelo.

I u matičnoj školi učenici su se prisjetili zaboravljenih igara. Na školskom igralištu održali su prezentaciju igara: LASTIK; PIKULE (ŠĆINKE); CIP-COP; SKAKAVCI NA RAZLAZ; MATI, MATI, KOLIKO JE SATI; BOJE, te su i crtali kredama u boji.

Kako je sve to izgledalo možete pogledati u galeriji slika.

Dilana Dagostin Mohorović i Tamara Jan Blažević

Priloženi dokumenti: