7. susret gradova i općina - prijatelja djece u Opatiji

Autor: Silva Tenčić Stemberger, 16. 9. 2013.

U petak 13.09.2013.u Opatiji  održan je 7. susret gradova i općina - prijatelja djece među kojima je bio i Grad Labin koji je taj status stekao prošle godine. Među predstavnicima Grada Labina bila  je koordinatorica Zdravog grada Eni Modrušan, po dvije predstavnice Gradskog vijeća mladih iz OŠ «Ivo Lola Ribar» i OŠ Matije Vlačića te po jedna voditeljica iz svake škole. Na susret su se odazvali predstavnici 23 gradova i općina iz cijele Hrvatske, a za učenike bile su organizirane radionice u koje su se prema svojim interesima mogla uključiti te je šteta što je loše vrijeme omelo održavanje radionica na otvorenom.

Radionice:

1. „Čokoladni poljupci iz Opatije“ – izrada čokoladnih suvenira

2. „Moja opatijska kamelija“ – likovno-kreativna radionica, izrada kamelija od kamena

3. „Potraga za blagom“ – edukativno-zabavna potraga za blagom

4. „Lepa domaća beseda“ – književni kutić za male jezične istraživače

Za odrasle održan je okrugli stol na kojem se kroz nekoliko radionica raspravljalo na temu dječje participacije ili sudjelovanja te koliko se dječje mišljenje stvarno uvažava, a koliko je samo deklarativnog karaktera. Uglavnom u  gradovima i općinama - prijateljima djece postoje gradska vijeća mladih i forumi putem kojih učenici i mladi sudjeluju u odlučivanju u svojim školam i lokalnim zajednicama, a zanimljivo je da sve to počinje još u vrtićima. Zaključeno je da djecu odrasli trebaju više slušati i uvažavati na svim razinama odlučivanja, a tu moć koju posjeduju odrasli trebalo bi moći podijeliti s djecom na adekvatan način stalno osluškujući što to djeca nose u sebi, važno im je i žele to podijeliti.

Renata Dobrić  i Anika Budanko, učenice 6. razreda OŠ M. Vlačića :

«U uvodnom dijelu najviše nam se je svidjela predstava tj. mjuzikl – Footlosse na opatijski način i zdravi doručak s puno voća kojeg smo imali u Hotelu Adriatic. Uživale smo na izletu brodom koji je održan usprkos lošem vremenu. Posjetili smo Muzej turizma, a sklopili smo i neka nova prijateljstva koja ćemo nastaviti putem Facebooka.»

"U ljubavi je čak devet deset."

vijetnamska poslovica