Predavanje u sklopu projekta "Zdrav za 5" za učenike 8-ih razreda

Autor: Luela Radićanin, 10. 5. 2022.

Za učenike 8.razreda održano je predavanje u sklopu projekta „Zdrav za 5“ od strane g. Aleksandra Šerovića, policijskog službenika Odjela za prevenciju Ureda načelnika Policijske uprave istarske.

Nacionalni projekt „Zdrav za 5“ zajednički je projekt četiri ministarstva, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstvom zdravstva, Ministarstvom zaštite okoliša i energetike te Ministarstva znanosti i obrazovanja a koji se provodi od 2013. godine u svim osmim razredima osnovnih škola i svim prvim i drugim razredima srednjih škola na području Republike Hrvatske.

Nacionalni projekt „Zdrav za 5“ promiče različitim aktivnostima prevenciju ovisnosti i zlouporabe alkohola, droga, igra na sreću te promiče pozitivne stavove prema zaštiti okoliša i prirode kod djece i mladeži.

Svrha Projekta:

1. prevencija ovisnosti te promocija pro-socijalnog, preventivnog i zaštitnog djelovanja uz razvijanje socio-emocionalnih vještina kod djece i mladeži;
  2. podizanje razine svijesti o vlastitoj ulozi u očuvanju životne, školske i radne okoline;
  3. podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja i sigurnosti.

Tijekom predavanja učenicima se pojašnjava štetnost do kojih dovodi konzumacija alkoholnih pića i droga, upoznaje ih se s kaznenopravnim aspektima konzumacije alkohola i droga, naglašavajući im da su prekršajno i kazneno odgovorni već od 14 godine života. Upoznaje s kažnjivim ponašanjima koja nastaju pod utjecajem alkohola i droga s primjerima iz prakse - vršnjačko nasilje, tučnjave, vandalizam, prometne nesreće, imovinski delikti i slično.

Ovim putem zahvaljujemo g.Aleksandru na suradnji.

"U ljubavi je čak devet deset."

vijetnamska poslovica