Drugaši na terenskoj nastavi u Puli

Autor: Sanja Škopac, 8. 6. 2018.

U srijedu, 6.lipnja 2018. su drugi razredi Matične i Područne škole odradili terensku nastavu u Puli.

Nakon što su na satovima PID-a učili o vrstama prometa  uputili su se na teren kako bi proširili svoja znanja i ponovili naučeno iz neposredne blizine.

Prvo su posjetili Zračnu luku-Pula gdje ih je dočekala zemaljska stjuardesa koja im je pokazala sve dijelove zračne luke, njihovu namjenu, podijelila im prigodne poklone i povela prema mjestu s kojeg smo najbolje vidjeli slijetanje aviona, postupke radnika nakon slijetanja te način dolaska putnika i prtljage u zračnu luku.

Uslijedilo je putovanje prema Autobusnom kolodvoru-Pula kojeg smo razgledali i usporedili s labinskim kojeg smo nedavno posjetili.

Put nas je odveo do Željezničkog kolodvora sa kojeg smo otpratili vlak koji prometuje na relaciji Pula-Buzet. Razgledali smo postaju, analizirali vozni red, sreli prometnika, vidjeli blagajnu i ured informacija kao i perone pokraj željezničke pruge. Fotografirali smo se ispred parne lokomotive i kratko pričali o povijesti vlakova.

P.S.Zbog nas slijeće zrakoplov, zbog nas odlazi vlak!!!! laugh

Brodska luka pružala se ispred učenika kao na dlanu. Vidjeli su putničke brodove, turističke brodove, ribarske brodove, jahte, glisere i čamce kao i info punkt, blagajnu, benzinsku crpku za brodove.

Brodogradilište Uljanik, kao otvorena knjiga pokazala im je sve svoje. Od dizalica do proizvodnih hala pa do nedovršenog broda koji se kao gorostas dizao iz mora i izmamio dječje uzdahe .

Poželjeli su još puno takovih brodova i dugih plovidbi!!!!

Prije prometnog dijela, u autobusu, učenici su na mikrofon izvještavali o spomenutom kroz svoje zadaće. Isto su učinili o gradu Puli i kulturno –povijesnim znamenitostima Pule.

Krenuli su u obilazak grada. Arena, Zlatna vrata, Augustov hram, Forum –nizali su se ispred njih i oduševili ih veličinom i ljepotom. Prisjetili su se legendi koje su sakupili .

Ponosni ljepotom koju imamo u našoj Istri napustili su grad i krenuli prema Aquariumu - Pula.

Obzirom da se 5.lipnja obilježava Dan zaštite prirode nema ništa bolje nego doživjeti more i podmorje te floru i faunu obale iz mjesta koje brine o zaštiti i životu istih.

Tvrđava u kojoj je akvarij smješten oduševila je učenike svojom mistikom,a šaroliki svijet biljnih i životinjskih vrsta svojom ljepotom. Tu valja pohvaliti i stručnost vođenja djelatnika,na njihovoj educiranosti,profesionalnosti i pristupačnost.

Bili su oduševljeni novim nastambama za morske stanovnike, na pažnji i načinu kojim im se pristupa. Vidjeti morske pse, kajmane, kirnje i druge opasne ribe našeg i tropskih mora bilo im je fascinantno i nezaboravno. Posjetili su bolnicu za oporavak kornjača, vidjeli kako se hrane, naučili što ih ugrožava i zaključili da primorski kraj obiluje biljnim i životinjskim vrstama. Prisustvovali su i stručnoj radionici, lovili morske stanovnike, dirali ih i upoznavali uz stručno vođenje biologa.

Izvještavali su o turizmu, ribarstvu, vinarstvu i poljoprivredi primorskog kraja.

Vrijeme je tako brzo prošlo pa su učenici ogladnjeli i krenuli u McDonald´s na objed. To je svakako bio jako uzbudljiv trenutak za njih. Nakon okrijepe i kratke šetnje krenuli su prema Labinu uz puno novih znanja, lijepo provedenih trenutaka u priči i druženju s prijateljima (bez mobitela).

P.S. Pohvale za učenike i njihove dobro odrađene zadatke!

Učiteljice:

Lorena Dobrić,Nagua Giurici i Dilana Dagostin Mohorović

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor

Ukupno: 22001