Projekt - Labinšćina kroz naš barkon; Terenska nastava - Raša, Bršica, Trget

Autor: Sanja Škopac, 14. 5. 2018.

U četvrtak, 10.05.2018., učenici drugih razreda Matične i Područne škole u sklopu projekta kojeg provode, posjetili Rašu, Bršicu i Trget.

Upoznali su općinsko središte Rašu, Općinsku upravu, naučili o zastavi, grbu i zaštitnici sv. Barbari.

Upoznavanje Raše započeli su s Trga Gustava Pulitzera, arhitekta, gdje se nalazi crkva sv. Barbare koja je sagrađena u obliku prevrnutih rudarskih kolica, sa zvonikom koji asocira na rudarsku svjetiljku.

Naučili su da je ona zaštitnica Raše i rudara, a Raša je nekad imala rudnik koji je zatvoren još 1966.godine. U spomen rudarima vidjeli su spomenik u centru mjesta - rudarski vagonet i bušilicu.

Naučili su kako izgleda zastava i grb općine, koji je poštanski broj mjesta. Orijentirali su se prema planu, utvrdili svoja znanja o pisanju imena trgova i ulica. Doznali su koja još mjesta čine općinu Raša. Prošetali su Rašom i tamo posjetili Osnovnu školu Ivana Batelića i podružili se s vršnjacima.

Nastavili su putovati autobusom prema Mostu Raša. Pred njima se vijugala naša najbliža tekućica, rijeka Raša. Ugledali su neke njene stanovnike (patke, ribe), biljni svijet oko nje, njeno ušće u Raškom zaljevu.

Vidjeli su i naučili da je Bršica teretna luka za prijevoz drva, kamena i stoke. Upoznali su brodski terminal i način ukrcaja robe.

Stigli su i do malog ribarske lučice, do mjesta Trgeta gdje su se s mola brodom prebacili na splavi za uzgoj dagnji u vlasništvu gospodina Dragana Pejića. Upoznali su s djelatnošću uzgoja marikulture kao tipično zanimanje primorskog kraja. Gosp. Pejić im je zorno na licu mjesta pokazao način uzgoja, držanja, vađenja, čišćenja i sortiranja dagnji. Naučio ih je koliko traje uzgoj i razvoj dagnje, kako vodi brigu o mliječi dagnje, čime se hrane i kad su najbolje za konzumiranje. Učenici su uživali učeći direktno „iz mora“. Bilo je to posebno i još neviđeno iskustvo.

Nakon što su opet stigli na kopno, uživali su u maloj lučici, brali školjke, ponovili naučena znanja.

Proveli su divan dan u prirodi s puno novih znanja o susjednoj općini na Labinštini…

Hvala gospodinu Pejiću i njegovim radnicima na vrlo zanimljivom i novom iskustvu kao i na velikom strpljenju!

Učiteljice Lorena, Nagua i Dilana

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor