LIKOVNA RADIONICA – MODELIRANJE (GLINA)

Autor: Sanja Škopac, 6. 3. 2017.

U 11. mjesecu  profesorica likovne kulture i likovna umjetnica Alida Blašković Koroljević održala je likovnu radionicu modeliranja glinom. Odabrali smo glinu jer je možemo pronaći u prirodi, osobito na području sive Istre i upotrebljava se za izradu keramičkih  predmeta, posebno posuđa koje se koristi u Istri još od davnina.

Profesorica Alida nas je uvela u čudesan i tajanstveni svijet gline, likovnu tehniku koja pruža brojne mogućnosti modeliranja i građenja te je osnova nastajanja keramičkih predmeta. Poznato je da glina ima 4 elementa: zemlju, vodu, zrak i vatru. Glina je vrsta zemlje koja sadrži vodu, suši se na zraku, a svoj konačan oblik i čvrstoću dobiva pri pečenju na visokoj temperaturi – u vatri. Radionica s Alidom pokazala je učenicima da glina ima i peti element, a to je duh stvaratelja odnosno njegova maštovitost i kreativnost koja likovnom radu daje posebnu čar.

Iako su se učenici u likovnom izražavanju i stvaranju već susretali s glinom, ovo je za njih bilo novo iskustvo jer ih je profesorica uvela u proces nastajanja keramičkih predmeta. Nakon kratkog teorijskog izlaganja i ispitivanja svojstva gline, učenici su dobili upute za rad.

Zadatak je bio oblikovati modele za izradu magneta na koje će se kasnije oslikavati istarski motivi: biljke, životinje, kulturno – povijesne znamenitosti i simboli. Uz pomoć Alide učenici su oblikovali modele određene debljine koji će se nakon sušenja na zraku, peći u posebnoj peći, oslikavati i na kraju će se na njih ljepiti magneti.

Zahvaljujemo se Alidi Blašković Koroljević na lijepom druženju, znanju i iskustvu koje je podijelila s nama! Radujemo se ponovnom susretu i dovršavanju započetih radova!

Učiteljice :

Nirvana Golja