Gostujuće predavanje Dinke Juričić učiteljima

Autor: Silva Tenčić Stemberger, 1. 4. 2016.

Na važnost emocionalne inteligencije u svakodnevnoj komunikaciji ukazala je Dinka Juričić koja je u školskoj knjižnici održala predavanje u četvrtak 31.3.2016.

Emocionalna inteligencija najmoćniji je alat dobrog učitelja, a sastoji se od samopouzdanja, kontrole emocija, motivacije, odlučivanja, empatije te socijalne osviještenosti koja je vrlo bitna za učitelje jer nismo odgovorni samo za sebe, već i za druge.

Jedan od savjeta kako pristupiti rješavanju problema koji se pojavi  u svakodnevnoj komunikaciji između učitelja, učenika ili roditelja je pokušati opisati ga u tri rečenice, predložiti rješenje i preuzeti odgovornost za dio rješenja. Rješenje ne dolazi samo, moramo se svi potruditi da dođemo do njega.

Šest mudrih navika za jačanje emocionalne inteligencije u svakodnevnom životu su:

- živi sada
- usredotoči se na pozitivno
- planiraj unaprijed
- ne rasipaj energiju
- druži se s pozitivnim ljudima
- radi na osobnom razvoju

Savjet učiteljima je da ne traže od učenika da misle tuđom glavom, već svojom.

I za kraj: "Ako se nađemo u čamcu koji tone, ništa nećemo postići izbacivanjem vode iz njega, već ćemo problem riješiti pronađemo li i začepimo rupu..."

Nina Brenčić i Silva Tenčić Stemberger

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor

Ukupno: 21959