Dan rudara s Istra Inspiritom

Autor: Sanja Škopac, 14. 3. 2016.

U petak, 04.03.2016. učenici trećih razreda naše škole obilježili su 95.godišnjicu Labinske republike.

Ispod šohta dočekali su nas naši „stari“ prijatelji, glumci udruge Istra Inspirita koji su nas na svoj specifičan, a nama vrlo zanimljiv način vratili u prošlost. Priča je započela s nonom Anom iz Puntere koja je svom unuku Alenu prepričavala svoju mladost i život njegovog noneta (svog muža) koji je cijeli radni vijek proveo u rudniku. Mi smo im otpjevali pjesmu Kovari, našeg Adriana Šćulca što ih se jako dojmilo.

Od šohta do Starog grada slušali smo različite priče o povijesti Labina, znamenitim građevinama i znamenitim osobama Labinštine.

Na glavnom gradskom trgu odmorili smo se uz „rudarsku marendu“, te svoj put nastavili obilaskom starogradske jezgre. Naši glumci su sa svojim pričama na trenutak „oživjeli“ Giussepinu Martinuzzi, Matiju Vlačića kao i poznate obitelji važne za naš Labin. Obišli smo i Narodni muzej Labin i njegov nezaobilazni rudnik.

Pošto smo sve to već obrađivale s našim učenicima jako smo ponosne na njih jer su veoma aktivno sudjelovali u cijelom danu i pokazali puno znanja.

Veliko hvala Gradu Labinu koji je prepoznao ovu inicijativu i financijski je osigurao.

Marina, Marta i Sanja

"U ljubavi je čak devet deset."

vietnamska poslovica

Ovaj mjesec: 2077