Brojne aktivnost u projektu „Otpad - bogatstvo koje ne smijemo odbaciti“

Autor: Sanja Škopac, 28. 1. 2016.

Tijekom prvog polugodišta učenici produženog boravka, šestih razreda, ekološke i likovne grupe zajedno s učiteljicama Martinom Augustinović, Adrianom Radić, Marijanom Blašković, Narcisom Adalgisom Škopac i Ivom Rukavina sudjelovali su u brojnim aktivnostima projekta „Otpad - bogatstvo koje ne smijemo odbaciti“. Projekt provodi Udruga za komuniciranje ambijenta „Put“ u suradnji sa OŠ Matije Vlačića Labin, OŠ Ivo Lola Ribar Labin, OŠ Ivan Batelić Raša i  Dječjim vrtićem Pjerina Verbanac, a financiraju ga Grad Labin i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Projektne aktivnosti obuhvaćale su predavanje za šeste razrede na temu odvojenog prikupljanja otpada koje su održali predstavnici Udruge „Put“. Ekološka grupa potom je sastavljala savjete kako smanjiti, ponovno iskoristi i odvajati otpad, dok je likovna grupa crtala prijedloge za logo projekta. Učiteljica prirode i biologije Iva Rukavina održala je predavanje na kojem je učenicima produženog boravka predstavila rezultate eko grupe, objasnila im IVO koncept (izbjegavanje, vrednovanje i oporaba otpada) te uputila u njihove projektne aktivnosti. Učenici produženog boravka potom su proveli akciju sabiranja starih CD-ova i DVD-ova od kojih su izrađivali reciklirane ukrase za gradsko božićno drvce te su zajedno sa šestašima crtali likovne radove na temu:

• Otpad na određeno mjesto bacajmo i čovječanstvo zaštitimo.
  • Recikliranje je spas za sve nas.
  • Nemoj kupovati ono što ti ne treba
  • Naši ukrasi za bor od recikliranog materijala

Izabrani likovni radovi upotrijebili su se za izradu stolnog kalendara koje su svi učenici uključeni u projekt dobili na dar u novoj 2016. godini.

Iva Rukavina